Kampinoský národní park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kampinoský národní park
Kampinoski Park Narodowy
IUCN kategorie II (Národní park)
Logo parku
Kampinoský národní park
Kampinoský národní park
Umístění Polsko Mazovské vojvodství, Polsko
Souřadnice
Rozloha 385.44 km²
Založeno 16. ledna 1959
Správa ul. Tetmajera 38, 05-080 Izabelin

Kampinoský národní park je národní park ve východní části centrálního Polska, v Mazovském vojvodství. Je sesterským parkem Indiana Dunes National Lakeshore, Indiana, USA.

Nápad vytvořit park se poprvé objevil v roce 1920. V roce 1930 byly otevřeny první lesní rezervace: Granica, Sieraków a Zamczysko. Dnes jsou tyto rezervace mnohem větší a jsou přísně chráněny.

Park byl vytvořen v roce 1959, kdy pokrýval celkovou plochu 407 km². Vztahuje se na les Kampinoský prales (pl Puszcza Kampinoska). V lednu 2000 byla oblast přidána do seznamu biosférických rezervací UNESCO. Park je nyní o něco menší než původně, pokrývá 385,44 km², z toho 46,38 km² je přísně chráněno. Ochranné pásmo kolem parku pokrývá 377,56 km². Lesy tvoří asi 70 % celkové plochy parku. Většina stromů v parku jsou borovice. Symbolem parku je los.

Kampinoský národní park se nachází v blízkosti Varšavy a soutoku Visly a Narewu. Při západní hranici parku se vlévá do Visly řeka Bzura. Nejsou zde žádná jezera, největší řekou v parku je Łasica, která má v současné době podobu vodního kanálu.

Flóra parku je bohatá na druhovou skladbu rostlin. Najdeme zde 1245 druhů rostlin, z nichž 69 je chráněno. V parku jsou bažiny a písečné duny, porost tvoří borovice a louky.

Park s nedalekým údolím Visly, je důležitá oblast, kde žije mnoho zvířat. Podle biologů je 16.000 druhů živočichů, z nichž nejpočetnější je hmyz (2030 druhů) a ptáci (200 druhů). Do přírody v oblasti parku bylo navráceno několik druhů dříve zde vyhubených zvířat - los (od 1951), bobr (od 1980) a rys (od 1992). 83 druhů zvířat je ohrožených.

Tento park je oblastí s bohatými dějinami, stalo se zde mnoho důležitých událostí spojených s polskou historií. Patří sem náhrobky z roku 1863 z protiruských povstání, válečné hřbitovy z polsko-německé války z roku 1939 a náhrobky členů protiněmeckého odporu (1944-45). Na Palmirském hřbitově leží mnoho obyvatel Varšavy, v parku tajně popravených Němci v letech 1939-1945. Ve vesnici Żelazowa Wola na okraji parku se nachází zámek, kde se narodil slavný skladatel Frédéric Chopin.

Turisté mohou využít pěší, cyklistické a lyžařské trasy. Je také možné pronajmout koně a jezdit na tratích, jejichž celková délka je asi 360 km. Cyklisté mohou využít 200 km cyklistických stezek.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kampinos National Park na anglické Wikipedii.