Kamil de Lellis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Kamil de Lellis
Lellis2.jpg
Datum narození 25. května 1550
Místo narození Chieti, Itálie
Datum úmrtí 14. července 1614
Místo úmrtí Řím, Itálie
Svátek 14. červenec
Místo pohřbení Řím, kostel sv. Máří Magdaleny
Blahořečen 1742 papežem Benediktem XIV.
Svatořečen 1746 papežem Benediktem XIV.
Úřady řehoník - zakladatel řádu kamilliánů
Uctíván církvemi římskokatolická církev
Patronem chorobných hráčů, zdravotních sester, nemocnic, nemocných a umírajících

Kamil de Lellis (25. května 1550, Chieti, Itálie - 14. července 1614, Řím) je katolický světec, kněz a zakladatel řádu kamilliánů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 25. května 1550 v obci Bucchinico u Chieti v Arbuzzách (Itálie). Bojoval v armádě benátské republiky proti Turkům. Posléze chtěl zanechat vojenského života, který byl rozmařilý a vstoupit ke kapucínům. Pro vážné onemocnění ale nebyl přijat. Během svého léčení v Římské nemocnici pomáhal ošetřovat ty, co na tom byli ještě hůř než on. Rozhodl se, že pomoci nemocným zasvětí svůj život.

V roce 1582 založil společenství, které si říkalo "služebníci nemocných" a které jako svůj znak začalo užívat červený kříž. Z tohoto společenství později vznikla řeholní společnost kamiliánů.

Na Kamila de Lellis měl velký vliv sv. Filip Neri. Ve službě nemocným spatřoval službu trpícímu Kristu a této činnosti nezanechal ani poté, co byl v roce 1584 vysvěcen na kněze. Zemřel v Římě 14. července 1614, svatořečen byl v roce 1746 a roku 1886 prohlášen patronem nemocných a umírajících. Liturgická památka se slaví 14. července.