Kamenný květ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamenný květ
KZ-Jasenovac-Denkmal-Seitenansicht.JPG
Základní údaje
Autor Bogdan Bo­gdanović
Rok vzniku 1966
Popis
Materiál beton
Umístění
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamenný květ (chorvatsky Kameni cvijet) je památník věnovaný všem obětem zabitých ustašovci v koncentračním táboře Jasenovac během druhé světové války. Nachází se 95 km jihovýchodně od Záhřebu, na hranici Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou. Autorem památníku je architekt Bogdan Bogdanović. Památník byl dokončen a slavnostně otevřen v roce 1966.

Otevření památníku[editovat | editovat zdroj]

Tábor Jasenovac byl asi jediným neoznačeným místem v Evropě, kde došlo k hrůzám a masívnímu masakru, probíhajícímu tam poměrně dlouhou dobu. Jednalo se o největší koncentrační tábor na území bývalé Jugoslávie a jako jugoslávská "Osvětim" byl důležitým místem v interpretaci druhé světové války.[1] Na začátku roku 1960 sochař Bogdan Bogdanović vyhrál soutěž na návrh pomníku, který byl nakonec realizován v roce 1964. Návrh byl v souladu s populárním použití geometrické skulptury květ, který je abstraktní a má geometricky správnou konstrukci.

Popis památníku[editovat | editovat zdroj]

Bogdan Bogdanović na místě tábora, který byl dějištěm masakru, zabíjení a mučení, navrhl krásný betonový květ symbolizující něhu a krásu. Květ se vypíná k oblakům lehce působícími okvětními plátky, které jakoby popíraly masivnost betonu coby materiálu. [2] Sám květ z betonu má vlastní symboliku. Když návštěvník během teplých a slunečných dnů přijde k památníku, je teplota u památníku extrémně vysoká, což vytváří dojem, že návštěvník je uprostřed pekla, které názorně popisuje tábor Jasenovac.

Bogdan Bogdanović nechtěl, aby památník byl symbolem hrůzy, která se zde konala. Areál bývalého tábora Jasenovac je obklopen bažinami a houštím, jenž je v některých ohledech symbolem zabíjení a smrti. Architekt na tomto místě vytvořil květ, symbol života a znovuzrození, který přesně charakterizuje jeho touhu. Nepřál si, aby se národy hádaly a vraždily, ale aby po hrůzách, jež se zde konaly, zavládlo usmíření a konec dědictví nenávisti z generace na generaci.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kameni cvijet na chorvatské Wikipedii.

  1. LOUŽEK, Jan. Architektura brutalismu mezi Západem a Východem: Jak se z utopické vize stala dystopická realita. NaVýchod. Roč. 16, čís. 3-4, s. 4-7. ISSN 1214-2522. (čeština) 
  2. LOUŽEK, Jan. Architektura brutalismu mezi Západem a Východem: Jak se z utopické vize stala dystopická realita. NaVýchod. Roč. 16, čís. 3-4, s. 4-7. ISSN 1214-2522. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]