Kamenný dům v Kutné Hoře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamenný dům v Kutné Hoře
Kamenný dům
Kamenný dům
Poloha
Adresa Kutná Hora-Vnitřní Město, ČeskoČesko Česko
Ulice Václavské náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 15788/2-1043 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamenný dům je pozdně gotický měšťanský dům v Kutné Hoře, Václavské náměstí 183/26, dnes součást městského muzea stříbra. Je součástí městské památkové rezervace zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dům má tři podlaží a vysoký trojúhelný štít s gotickými okny a bohatou sochařskou výzdobou, s fiálami, kraby a vrcholovou kytkou, a třípatrový sklep. Na pozdně gotickém průčelí vystupuje ve druhém podlaží hranolový kamenný arkýř nad středním pilířem dvojité vstupní brány. V přízemí je klenutý mázhaus, sklenutý na dva střední sloupy, v patře je kaple s arkýřem. K domu původně patřil i sousední dům vlevo, přestavěný koncem 19. století. Stavby takovýchto sídel svědčí o bohatství měšťanů. Dnes je zde umístěna část sbírek Českého muzea stříbra, včetně dvou expozic "Královské horní město - měšťanská kultura a život v 17.-19. století" a "Lapidárium: Umění kameníků doby jagellonské".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kamenný dům (štít)

Dům si dal v letech 1485-1499 postavit měšťan Prokop Kroupa, který byl roku 1499 povýšen do šlechtického stavu, což znázorňují rytíři na štítě. Kamenické práce dělal mistr Brikcius Gauske ze Zhořelce, který pracoval také na radnici ve Vratislavi. Dům byl upraven roku 1839 a regotizován arch. Láblerem v letech 1900-1902. Při obnově byly doplněny sochy, například socha Madony ve štítu od prof. J. Kastnera.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. E. Poche (red.), Umělecké památky Čech II. Praha: Academia 1978. Str. 189-190

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Kutná Hora - památnosti města - Kamenný dům. Sv. 15, strana 417
  • MATĚJKOVÁ. Eva: Kutná Hora. Praha Orbis 1962.
  • POCHE, Emanuel (red.), Umělecké památky Čech II. Praha: Academia 1978.
  • MIKOVEC, Ferdinand Břetislav. Starožitnosti a Památky země České.. Ilustrace Josef Vojtěch Hellich, Vilém Kandler. Praha: Kober a Markgraf, [1860]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-05. - kapitola Kamenný dům v Kutné Hoře, s. 169-174. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]