Kamarádi (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kamarádi
Periodicita nepravidelná - 4-6 čísel
Země Česko
Vydavatel Spolek Zaedno
První vydání 2012
Průměrný náklad 1500
Formát A4 naležato
Počet stran 28
ISSN 1805-966X

Kamarádi[1] je časopis pro vícejazyčné děti a multikulturní výchovu. Je zaměřen na děti, které pocházejí z jazykově smíšených rodin, národnostních menšin, mající zahraniční kořeny nebo učící se a komunikující vedle češtiny také v dalším jazyce. Dále je určen těm, které zajímá jak funguje naše společnost, která je promíchaná z různých kultur a jazyků. Časopis je určen dětem na 1. stupni základní školy. Je psán tak, že se očekává spolupráce s jejich rodiči a pedagogy.

Časopis vychází od roku 2012 v rámci stejnojmenného projektu Spolku Zaedno. Je zdarma na objednání distribuován do základních škol, knihoven a organizací pracujících s dětmi z cílové skupiny. V roce 2014 byla časopisu a projektu Kamarádi udělena Evropská jazyková cena Label[2]. Tato cena je udělována ve třiceti evropských zemích inovativním projektům na podporu jazykové rozmanitosti Evropské unie. Časopis je partnerem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou.[3]

Forma časopisu[editovat | editovat zdroj]

Časopis je psán jazyky všech oficiálních národnostních menšin na území České republiky, nicméně komunikačním jazykem je čeština – jazyk, který všechny děti ovládají. Veškeré cizojazyčné texty jsou opatřeny překladem do češtiny případně alespoň anotací a tím je i pomůckou pro výuku jazyků. Texty jsou doplněny úkoly, otázkami, kvízy a často také originální tematickou vyjímatelnou hrou.

Elektronická verze časopisu[editovat | editovat zdroj]

Je dostupná na webových stránkách časopisu a je publikována na portálu Publero.com v sekci dětských časopisů (zdarma). Tato verze je doplněna multimédii k daným tématům. Vybrané články v cizích jazycích jsou čtené rodilými mluvčími. Na webových stránkách jsou navíc umístěné kvízy a hry pro děti.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Projekt a časopis je podporován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Úřadem vlády České republiky, Ministerstvem kultury a Magistrátem hlavního města Prahy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Záznam v on-line katalogu Městské knihovny v Praze
  2. Evropská jazyková cena Label 2014 (oceněné projekty), brožura vydaná Domem zahraniční spolupráce, PDF strana 10-11
  3. Stránka kampaně Rosteme s knihou, sekce partneři

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]