Kamýk (zámek, okres Litoměřice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamýk
Kamýk, budova.jpg
Základní informace
Sloh novorenesanční
Výstavba 1865
Přestavba 1925
Stavebník Otto Polak
Poloha
Adresa čp. 1, Kamýk, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kamýk
Kamýk
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamýk je zámek na okraji hospodářského dvora ve stejnojmenné obciokrese Litoměřice. Vznikl na místě starší tvrze, která jako nové panské sídlo ve druhé polovině šestnáctého nahradila nedaleký hrad.

Pod kamýckým hradem se nachází starý hospodářský dvůr. Ve druhé polovině šestnáctého století v něm některý z členů rodu Kamýků ze Lstiboře nechal postavit renesanční tvrz. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1628, kdy ji Jan Jiří Kamýcký ze Lstiboře prodal Heřmanu Černínovi z Chudenic. Spolu s hradem byla o tři roky vypleněna saským vojskem. Sylvie Kateřina Černínová z Millesima, vdova po Heřmanovi, kamýcký statek připojila k lovosickému panství. V roce 1863 koupil zchátralou tvrz Dr. Otto Polak. O dva roky později ji nechal zbourat a na jejím místě postavit malý novorenesanční[1] zámek vilového rázu. Ještě předtím si panství pronajímal. Jeho sestra Betty se stala druhou manželkou skladatele Bedřicha Smetany, který na tvrzi pobýval před svou cestou do Švédska a kreslil okolní krajinu. Ve druhé polovině 20. století byla v zámku mateřská škola, závodní kuchyně a ubytovna pro brigádníky.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech. K/O. Svazek II. Praha: Academia, 1978. 580 s. Heslo Kamýk, s. 29. 
  2. ANDĚL, Rudolf, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Kamýk – tvrz, s. 192. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]