Kamýšek obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKamýšek obecný
alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí kamýšek obecný (Scirpoides holoschoenus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod kamýšek (Scirpoides)
Binomické jméno
Scirpoides holoschoenus
(L.) Soják, 1972
Synonyma
 • Scirpus holoschoenus
 • Holoschoenus vulgaris
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květenství

Kamýšek obecný (Scirpoides holoschoenus) je vytrvalá bylina, jediný druh rodu kamýšek rostoucí v české přírodě. Tento původní druh české květeny se v současnosti vyskytuje jen vzácně a je ohrožen vyhynutím.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Areál původního výskytu kamýšku obecného se rozkládá ve střední, jižní a východní Evropě, na severu Afriky a jihozápadě Asie; zavlečen byl do Severní Ameriky. V České republice jej nalezneme na nemnoha lokalitách v Čechách (hlavně v Polabí) a na jižní Moravě. Jeho stanoviště bývají řídce roztroušená od nížin po pahorkatiny na vlhkých písčinách, loukách, slatinách a bažinách, na březích vodních toků a nádrží i v příkopech okolo cest.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, v trsech rostoucí rostlina dorůstající do výše 50 až 100 cm, ojediněle i výše. Ze silného, článkovitého, plazivého oddenku s výběžky rostou oblá, šedozelená stébla téměř bez listů. Stébla jsou vespod objatá několika žlutohnědými pochvami bez listů, pouze z nejhořejší vystupuje nedlouhá, úzce šídlovitá čepel.

Na vrcholu stébla vyrůstá zdánlivě postranní květenství, kružel. Jeho prvý listen je vztyčený a je vyšší než květenství, případné další listeny jsou svěšené. Kružel je sestaven z kulovitých hlávek, vytvořených nahloučenými drobnými klásky, prvá hlávka je přisedlá a ostatní stopkaté. Malokvěté, rezavě žluté klásky jsou podlouhle vejčité a mají široce vejčité plevyosinou.

Kvítky jsou nahé (bez okvětních štětinek), kvetou v červnu a červenci, opylovány jsou anemogamicky. Plody jsou obvejčité, tříhranné, hnědočerně zbarvené nažky, asi 1 mm velké. Rostliny se mohou rozrůstat z oddenků nebo se množit nažkami.[2][3][4][5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Kamýšek obecný je variabilním druhem a někdy jsou rozlišovány i jeho poddruhy:

 • Scirpoides holoschoenus (L.) Soják subsp holoschoenus
 • Scirpoides holoschoenus (L.) Soják subsp. globifera (L.f.) Soják
 • Scirpoides holoschoenus (L.) Soják subsp. thunbergii (Schrad.) Soják

V české přírodě byl zjištěn pouze jediný, nominátní poddruh S. h. holoschoenus.[6]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Počet vyrůstajících rostlin v Česku má soustavně klesající trend a proto byl kamýšek obecný v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky“ z roku 2012 zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2b).[2][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
 2. a b c d HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Kamýšek obecný [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 28.02.2008 [cit. 2016-04-04]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b Wilde planten: Scirpoides holoschoenus [online]. Wilde planten in Nederland en België, NL [cit. 2016-04-04]. Dostupné online. (nizozemsky) 
 4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Kamýšek obecný [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-04-04]. S. 579. Dostupné online. (česky) 
 5. KUKKONEN, I. Flora of Pakistan: Scirpoides holoschoenus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-04-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. The Plant List: Scirpoides holoschoenus [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden [cit. 2016-04-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 04.04.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]