Kalifornské pobřežní pásmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalifornské pobřežní pásmo
California Coast Ranges

Nejvyšší bod 2 468 m n. m. (Mount Linn)

Nadřazená jednotka Pacifické pobřežní pásmo
Sousední
jednotky
Klamatské hory, Velké kalifornské údolí, Sierra Nevada, Transverse Ranges

Světadíl Severní Amerika
Stát Spojené státy americké Spojené státy americké
Horniny sedimenty, magmatické horniny

Kalifornské pobřežní pásmo (anglicky California Coast Ranges) je 640 km dlouhé horské pásmo v Kalifornii, na západním pobřeží Spojených států amerických. Rozkládá se podél pobřeží Tichého oceánu, z Humboldt County až do Santa Barbara County. Na severu sousedí s Klamatskými horami, na jihu s Transverse Ranges a na východě s Velkým kalifornským údolím. Kalifornské pobřežní pásmo je součástí Pacifického pobřežního pásma (Pacific Coast Ranges), které se rozkládá od Aljašky až do severního a středního Mexika.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

pohoří v Kalifornii

Kalifornské pobřežní pásmo je tvořeno různorodými horninami, různého geologického stáří. Většina hornin pochází z období třetihor, křídy a jury. Nejvíce jsou v horském pásmu zastoupeny sedimenty. Na mnoha místech jsou pak sedimenty prostoupeny magmatickými horninami, jak láva v období tektonického neklidu, pronikala do různých prasklin a trhlin původního horského systému. V dalším období prošlo pohoří procesy vrásnění a zlomů, které dotvořily současný vzhled.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Severní pobřežní pásmo[editovat | editovat zdroj]

Severní část Kalifornského pobřežního pásma (Northern Coast Ranges) se rozkládá od Klamatských hor, respektive Siskiyou Mountains na severu, až k Sanfranciskému zálivu na jihu. Na východě odděluje horské pásmo od pohoří Sierra Nevada údolí Sacramento Valley, součást Velkého kalifornského údolí. Severní pobřežní pásmo se skládá ze dvou rovnoběžných horských pásem rozdělených řadou údolí. Západní, vnější část (Outer Northern Coast Ranges) leží při pobřeží Tichého oceánu. Má šířku okolo 30 km a má charakter spíše vysočiny. Vrcholy leží ve výškách 600 až 800 m[1], místy ale dosahují i k 1 400 m. Severní část údolí odvodňuje řeka Eel, jižní část Russian River. Ve východní, vnitřní části (Inner Northern Coast Ranges), Severního pobřežního pásma leží nejvyšší bod Kalifornského pobřežního pásma Mount Linn (2 466 m).

V oblasti rostou sekvoje vždyzelené a douglasky tisolisté. Ve vnitrozemské, vnitřní části, která je sušší, rostou stálezelené smíšené lesy, keře a křoviny. Lesy tvoří například endemický kalifornský černý dub (Quercus kelloggii), borovice Coulterova nebo borovice těžká. Nejrozšířenějším živočichem v oblasti je jelenec ušatý, respektive jeho poddruh Odocoileus hemionus columbianus.

Jižní pobřežní pásmo[editovat | editovat zdroj]

Jižní pobřežní pásmo (Southern Coast Ranges) se rozkládá od Sanfranciského zálivu na severu po Santa Barbara County, respektive Transverse Ranges na jihu. Na západě leží Tichý oceán, na východě údolí San Joaquin Valley, které je součástí Velkého kalifornského údolí. Stejně jako severní část, je Jižní pobřežní pásmo rozdělené na dvě rovnoběžná horská pásma: vnější (Outer Southern Coast Ranges) ležící na západě při Tichém oceánu a vnitřní (Inner Southern Coast Ranges) ležící na východě při San Joaquin Valley. Horská pásma odděluje střední a jižní část Sanfranciského zálivu a údolí Salinas Valley. Nejvyšší horou Jižního pobřežního pásma je Junipero Serra Peak (1 787 m) v pohoří Santa Lucia Range.

Oblast má středomořské podnebí. Rostou zde především jehličnaté lesy, smíšené stálezelené lesy, dále se zde nachází savany s dominantními porosty dubů, pastviny a oblasti s neprostupnými porosty keřů a křovin. Na severozápadě, ve vlhčích oblastech, rostou sekvoje vždyzelené, dále borovice těžké a douglasky tisolisté. Na nejvýše položených místech v pohoří Santa Lucia rostou pazeravy a borovice těžké. Na přímořských skalnatých svazích rostou vzácné jedle kalifornské.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace z článku California Coast Ranges na anglické Wikipedii

  1. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 267.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]