Kalifornská stezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kalifornská stezka
California Trail
Kalifornská stezka v Nevadě
Kalifornská stezka v Nevadě
Kalifornská, Oregonská a Mormonská stezka
Základní informace
Délka8 050+ km
ProvozovatelNational Park Service
Datum otevření1992
Lokalizace
StartOmaha (Iowa), Kansas City (Missouri)
CílSacramento (Kalifornie)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalifornská stezka, celým názvem v angličtině California National Historic Trail, je historická migrantská stezka z východu na západ Spojených států amerických, do Kalifornie. Je také jednou z více než třiceti pěších dálkových Národních turistických stezek ve Spojených státech. S délkou přes 8 050 kilometrů je nejdelší pěší dálkovou turistickou trasou ve Spojených státech. Prochází deseti státy: Missouri, Kansas, Nebraska, Colorado, Wyoming, Idaho, Utah, Nevada, Kalifornie a Oregon. Stezka vede stejnou cestou, kudy ve 40. a 50. letech 19. století cestovalo okolo 250 tisíc migrantů za volnou půdou a zlatem do Kalifornie. Ve 40. letech touto stezkou cestovaly zpočátku desítky či stovky osob. S objevením zlata v Sieře Nevadě v roce 1848 se Kalifornská stezka stala největší migrační trasou v dějinách Ameriky.[1][2]

Kalifornská stezka se stala součástí národních historických stezek v roce 1992. Je spravována národní agenturou Správa národních parků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. California Trail History & Culture [online]. National Park Service, rev. 2020 [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. California Trail Maps [online]. National Park Service [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]