Kalich (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kalich

Brána
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 1423
Stavitel Jan Žižka
Poloha
Adresa vrch Kalich, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Kalich
Red pog.svg
Kalich
Další informace
Kód památky 43592/5-2392 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalich (německy Kelchberg) je zřícenina středověkého hradu na stejnojmenném, 535 m n. m. vysokém čedičovém skalním ostrohu nad Třebušínem poblíž Litoměřic, postaveném Janem Žižkou z Trocnova. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nechal si jej roku 1421 vystavět Jan Žižka z Trocnova poté, co byla jeho rodná tvrz v Trocnově rozbořena. Předtím zde stávala dřevěná tvrz německých rytířů, kterou Žižka roku 1421 dobyl. Hrad byl dostavěn roku 1423 a někdy v té době se po něm začal Jan Žižka titulovat a podepisovat: z Trocnova a Kalicha. Kamenný hrad měl být husitským útočištěm proti útokům z blízkého Saska, akcím Zikmunda z Vartemberka, vojenskou základnou husitů v tomto kraji. Žili zde Žižkovi sourozenci Jaroslav Žižka a Anežka i ovdovělá dcera s dcerami.[2]

Po Žižkově smrti roku 1424 hrad připadl jeho bratrovi Jaroslavovi. V roce 1437 byl hrad obléhán vojsky Zikmunda Lucemburského a následně i dobyt. Nejdříve měl být zbořen, aby se nestal útočištěm loupežníků, nestalo se tomu ale tak a během 15. století se na něm vystřídalo mnoho majitelů (například Vilém z Ilburka). Poslední zmínka o hradu pochází z roku 1470, od té doby chátral.

V 19. století byly podniknuty neúspěšné pokusy památku oživit. Zřícenina je v současnosti kulturní památka, dochoval se zbytek brány a strážní věže, zdi budov a sklep s valenou klenbou.

Kalich byl jediným osobním majetkem Jana Žižky. Pojmenován byl podle nádoby, ze které se při mších pije mešní víno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2016-03-23]. Katalogové číslo 155908 : Hrad Kalich, zřícenina. Památkový katalog. MonumNet: [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ: [2].  
  2. Autorský kolektiv. Zříceniny hradů výšinných, skalních, vodních. Praha : Olympia, 1998. Kapitola Kalich, s. 81.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANDĚL, Rudolf, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Severní Čechy. Svazek III. Praha : Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Kalich – hrad, s. 187–189.  
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Litoměřicko a Žatecko [online]. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency. Kapitola Kalich hrad, s. 371–372.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]