Kalich (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kalich
Pohled na hradní vrch Kalich od Řepčic
Pohled na hradní vrch Kalich od Řepčic
Základní informace
Země ČeskoČesko Česko
Vystavěn 1423
Původní majitel Jan Žižka
Zeměpisné souřadnice 50°36′16″ s. š., 14°12′21″ v. d.
Kalich
Castle.svg
Kalich
Torzo hradní brány

Kalich (německy Kelchberg) je zřícenina středověkého hradu na stejnojmenném, 535 m n. m. vysokém čedičovém skalním ostrohu nad Třebušínem, poblíž Litoměřic, postaveném zde Janem Žižkou z Trocnova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nechal si jej roku 1421 vystavět Jan Žižka z Trocnova poté, co byla jeho rodná tvrz v Trocnově rozbořena. Předtím zde stávala dřevěná tvrz německých rytířů, kterou Žižka roku 1421 dobyl. Hrad byl dostavěn roku 1423 a někdy v té době se po něm začal Jan Žižka titulovat a podepisovat : z Trocnova a Kalicha. Kamenný hrad měl být husitským útočištěm proti útokům z blízkého Saska, akcím Zikmunda z Vartemberka, vojenskou základnou husitů v tomto kraji. Žili zde Žižkovi sourozenci Jaroslav a Anežka, i ovdovělá dcera s dcerami.[1].

Po Žižkově smrti roku 1424 hrad připadl jeho bratrovi Jaroslavovi. V roce 1437 byl hrad obléhán vojsky Zikmunda Lucemburského a následně i dobyt. Nejdříve měl být zbořen, aby se nestal útočištěm loupežníků, nestalo se tomu ale tak a během 15. století se na něm vystřídalo mnoho majitelů (například Vilém z Ilburka). Poslední zmínka o hradu pochází z roku 1470, od té doby chátral.

V 19. století byly podniknuty neúspěšné pokusy památku oživit. Zřícenina je v současnosti kulturní památka, dochoval se zbytek brány a strážní věže, zdi budov a sklep s valenou klenbou.

Kalich byl jediným osobním majetkem Jana Žižky. Pojmenován byl podle nádoby, ze které se při mších pije mešní víno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Zříceniny hradů výšinných, skalních, vodních. Praha : Olympia a.s., 1998. ISBN 27-005-98. Kapitola Kalich, s. 81.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Vrch Kalich – vrch, na němž se hrad nachází
  • Hrad Panna – zbytky jiného husitského hradu na sousedním vrchu
  • Litýš – další zřícenina hradu nedaleko od Kalichu