Kalentzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalentzi
Καλέντζι – Kalentzi
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška880 m n. m.
StátŘeckoŘecko Řecko
krajZápadní Řecko
regionální jednotkaAchaia
obecErymanthos
obecní jednotkaKalentzi
komunitaKalentzi
Kalentzi
Kalentzi
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel71 (2011[1])
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalentzi (řecky Καλέντζι –Kalentzi [vyslov: kalendzi]) je horská vesnice v Řecku, v regionální jednotce Achaia na Peloponésu. Od roku 2011 je součástí obce Erymanthos. Žije zde 71 obyvatel (2001). Stejné jméno má i komunita a obecní jednotka z 380 obyvateli. Je známá především tím, že odsud pochází politická dynastie Papandreu, do níž patřil i bývalý řecký premiér Jorgos Papandreu (mladší) (2009–2011).

Členění obecní jednotky[editovat | editovat zdroj]

Obecní jednotka Kalentzi od roku 2011 zahrnuje jedinou komunitu stejného jména. V závorkách je uveden počet obyvatel komunity a sídel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byla osídlena v 12. století, kdy se zde usadily rodiny z okolního území a z této doby pochází i nejstarší kostel. Jméno Kalentzi pochází od albánské aristokratické rodiny, která zde jistou dobu po pádu Byzance sídlila, avšak obyvatelé vesnice vždy mluvili řecky. Během turecké nadvlády se zde usadili Řekové z Epiru, Trikaly (rodina Kakodimeos) a z Konstantinopole (rodina Ikonomu) a později mnohé rodiny z okolního Peloponéského prostředí. Během řecké války za nezávislost mnozí obyvatelé vesnice finančně podporovali povstání.

Významné rodiny[editovat | editovat zdroj]

Z Kalentzi pocházejí významné politické osobnosti Řecka:

  • Rodina Stavropulu-Papandreu - významná rodina z níž pochází bývalý premiér Jorgos Papandreu, přičemž jeho otec a dědeček byli také premiéři Řecka. Významný člen byl i Nikos Papandreu, revolucionář za osvobození Makedonie začátkem 20. století.
  • Rodina Balasi-Balasopulu - Rodina původem z Epiru, známý byl Balasis Balasopulos, finanční dárce ve válce za nezávislost.
  • Rodina Katsifaras - Z této rodiny pochází politik strany PASOK Apostolos Katsifaras.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kalentzi na slovenské Wikipedii.

  1. počet obyvatel vesnice je 71, počet obyvatel komunity a obce je 380 dle [1]