Přeskočit na obsah

Kale (Skopje)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kale
Pohled na pevnost
Pohled na pevnost
Základní informace
Materiálvápenec
Poloha
AdresaOpština Centar, Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hradby pevnosti Kale s městem Skopje v pozadí

Pevnost Kale (makedonsky Скопско кале) se nachází v severomakedonské metropoli Skopje. Vystupuje nad břehem řeky Vardar. Název kale pochází z tureckého jazyka a znamená pevnost. Pevnosti podobného názvu se nacházejí v dalších městech regionu, např. v Pirotu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První pevnost byla na místě té současné vybudována v 6. století. Vystupující skalní ostroh byl vhodnou volbou; lidské osídlení je zde doloženo již od neolitu a doby bronzové. Kámen, který byl na výstavbu pevnosti použit, pocházel z pozůstatků římského Skopje, které zničilo zemětřesení v roce 518.

Původní pevnost byla během rozvoje Byzantské říše za vlády císaře Justiniána I. rozšířena a přestavěna. S ústupem Byzantinců se nicméně ztratily i četné záznamy o vývoji pevnosti v období raného středověku. Ve 14. století obsadili území dnešní Severní Makedonie Srbové. Car Dušan byl v roce 1346 korunován právě ve Skopje, na pevnosti Kale. Skopje bylo v té době hlavním městem středověkého Srbska.

Pevnost byla několikrát přestavována a modernizována během nadvlády Osmanské říše, která se zmocnila Skopje nedlouho po Dušanově vládě (1391). O pevnosti psal i turecký cestovatel Evlija Čelebi, který Skopje popsal jako "opevněné město s dvojitými zdmi".

Během první světové války padla pevnost do rukou Rakousko-Uherska, které ji využívalo k vojenským cílům. Také po vzniku Jugoslávie armáda pevnost upravila podle svých potřeb a nechala vybudovat řadu objektů. Od roku 1951 však již v pevnosti pracují pouze archeologové a navštěvují ji turisté. V 30. a 60. letech 20. století byl v pevnosti Kale proveden archeologický průzkum.

Naposledy byla pevnost poškozena v roce 1963 během katastrofálního zemětřesení. Následovala obnova jak zdí pevnosti, tak všech věží (kruhového a čtvercového půdorysu).

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 došlo během stavebních prací v pevnosti k potyčkám mezi albánským a makedonským obyvatelstvem, které byly podníceny politickými stranami, zastupujícími obě etnika. Předchozí archeologický průzkum odhalil půdorys pravoslavného kostela z 13. století a následně se makedonská vláda rozhodla stavbu obnovit, což bylo trnem v oku albánským aktivistům, kteří považovali pozůstatek stavby za starší, ilyrský objekt.

V současné době představuje pevnost Kale turisticky velmi často navštěvovanou lokalitu. Z hradeb města se nabízí výhled na severomakedonskou metropoli a vrch Vodno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]