Kadeřnatka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kadeřnatka

alternativní popis obrázku chybí
Kadeřnatka
Vědecká klasifikace
Doména: Eukaryota
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: nižší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: zelené řasy (Chlorophyta)
Třída: kadeřnatkovité (Ulvophycae)
Řád: kadeřnatkotvaré (Ulotrichales)
Čeleď: kadeřnatkovité (Ulotrichaceae)
Rod: kadeřnatka (Ulothrix)
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stélka kadeřnatky

Kadeřnatky jsou zelené řasy s jednoduchou nevětvenou vícebuněčnou makroskopickou vláknitou (trichální) stélkou dosahující rozměrů do 10 cm. Průměr vlákna stélky je 5 až 70 mikrometrů. Rostlina je přichycena k podkladu jednou bazální buňkou. Vedle bazální buňky se může nacházet ještě příchytné vlákno (rhizoid) – vývojový předchůdce kořene. Každá buňka stélky tohoto typu je opatřena buněčnou stěnou a v případě kadeřnatky obsahuje jedno jádro. Typem stélky představuje kadeřnatka nejdokonalejšího zástupce zelenivek.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tyto rostliny se nachází v prostředí sladkých i slaných, spíše chladnějších vod. Jejich stélky jsou pozorovatelné převážně na jaře v tekoucí vodě, kde vytvářejí zelené chomáčky. Mohou být uchyceny na kamenech v peřejích nebo v prosluněných místech podél pláží jezer. Jiné druhy se zase vyskytují ve stojatých vodách – např. v rybnících, tůních, kalužích, okapech, sudech s vodou, zavlažovacích korytech apod.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Pro kadeřnatky je typické střídání jaderných fází (haploidní a diploidní), přičemž diploidní je rostlina pouze ve fázi zygoty. Tatáž rostlina zajišťuje pohlavní i nepohlavní rozmnožování. V některé z buněk vznikají pohlavní buňky (izogamety) a v jiné zase výtrusy (zoospory). Rozmnožování probíhá většinou kolem půlnoci. Rychle se vyvíjí zoospory a gamety, které jsou pak vypouštěny během dopoledne. Po poledni má již většina rostlinného materiálu vegetativní charakter.

Nepohlavní rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Výsledkem nepohlavního rozmnožování jsou zoospory se čtyřmi bičíky, které se uvolní z buněk stélky. Ze zoospor, které se po čase přichytí a ztratí bičíky, pak rostou nové řasy se stejnou genetickou výbavou.

Pohlavní rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Při pohlavním rozmnožování vznikají v gametangiích v horní části vlákna + nebo - haploidní gamety (konkrétně izogamety) se dvěma bičíky. Ty se potom z rostliny uvolní a splynou s pohlavními buňkami stejného tvaru i velikosti (izogamie). Jejich splynutím vznikne zygota. Ta je diploidní. Potom dojde k redukčnímu dělení a ze zygoty se stane čtveřice haploidních pohyblivých výtrusů (zoospor). Z každé zoospory pak vyroste nová haploidní řasa (gametofyt) s genetickou výbavou, která je jedinečná. Poté se cyklus opakuje.

Druhy kadeřnatky[editovat | editovat zdroj]

Kadeřnatek je známo asi 20 druhů. Řadí se mezi ně například známý druh Ulothrix zonata či méně známý druh Ulothrix flacca, který je významným zdrojem potravy v Číně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nový přehled biologie, Stanislav Rosypal a kolektiv autorů, Scienta spol. s r o., Pedagogické nakladatelství, Praha 2003, str. 258, 269
  • Biologie rostlin pro 1. ročník gymnázií, Lubomír Kincl, Miroslav Kincl, Jana Jarklová, nakladatelství Fortuna, Praha 2006, čtvrté, přepracované vydání, str. 143, 144

Související články[editovat | editovat zdroj]