Kadeřnatka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKadeřnatka
alternativní popis obrázku chybí
Kadeřnatka
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
Říšerostliny (Plantae)
Podříšenižší rostliny (Cormobionta)
Oddělenízelené řasy (Chlorophyta)
Třídakadeřnatkovité (Ulvophycae)
Řádkadeřnatkotvaré (Ulotrichales)
Čeleďkadeřnatkovité (Ulotrichaceae)
Rodkadeřnatka (Ulothrix)
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stélka kadeřnatky

Kadeřnatky jsou zelené řasy s jednoduchou nevětvenou vícebuněčnou makroskopickou vláknitou (trichální) stélkou dosahující rozměrů do 10 cm. Průměr vlákna stélky je 5 až 70 mikrometrů. Rostlina je přichycena k podkladu jednou bazální buňkou. Vedle bazální buňky se může nacházet ještě příchytné vlákno (rhizoid) – vývojový předchůdce kořene. Každá buňka stélky tohoto typu je opatřena buněčnou stěnou a v případě kadeřnatky obsahuje jedno jádro. Typem stélky představuje kadeřnatka nejdokonalejšího zástupce zelenivek.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tyto rostliny se nachází v prostředí sladkých i slaných, spíše chladnějších vod. Jejich stélky jsou pozorovatelné převážně na jaře v tekoucí vodě, kde vytvářejí zelené chomáčky. Mohou být uchyceny na kamenech v peřejích nebo v prosluněných místech podél pláží jezer. Jiné druhy se zase vyskytují ve stojatých vodách – např. v rybnících, tůních, kalužích, okapech, sudech s vodou, zavlažovacích korytech apod.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Pro kadeřnatky je typické střídání jaderných fází (haploidní a diploidní), přičemž diploidní je rostlina pouze ve fázi zygoty. Tatáž rostlina zajišťuje pohlavní i nepohlavní rozmnožování. V některé z buněk vznikají pohlavní buňky (izogamety) a v jiné zase výtrusy (zoospory). Rozmnožování probíhá většinou kolem půlnoci. Rychle se vyvíjí zoospory a gamety, které jsou pak vypouštěny během dopoledne. Po poledni má již většina rostlinného materiálu vegetativní charakter.

Nepohlavní rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Výsledkem nepohlavního rozmnožování jsou zoospory se čtyřmi bičíky, které se uvolní z buněk stélky. Ze zoospor, které se po čase přichytí a ztratí bičíky, pak rostou nové řasy se stejnou genetickou výbavou.

Pohlavní rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Při pohlavním rozmnožování vznikají v gametangiích v horní části vlákna + nebo - haploidní gamety (konkrétně izogamety) se dvěma bičíky. Ty se potom z rostliny uvolní a splynou s pohlavními buňkami stejného tvaru i velikosti (izogamie). Jejich splynutím vznikne zygota. Ta je diploidní. Potom dojde k redukčnímu dělení a ze zygoty se stane čtveřice haploidních pohyblivých výtrusů (zoospor). Z každé zoospory pak vyroste nová haploidní řasa (gametofyt) s genetickou výbavou, která je jedinečná. Poté se cyklus opakuje.

Druhy kadeřnatky[editovat | editovat zdroj]

Kadeřnatek je známo asi 20 druhů. Řadí se mezi ně například známý druh Ulothrix zonata či méně známý druh Ulothrix flacca, který je významným zdrojem potravy v Číně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nový přehled biologie, Stanislav Rosypal a kolektiv autorů, Scienta spol. s r o., Pedagogické nakladatelství, Praha 2003, str. 258, 269
  • Biologie rostlin pro 1. ročník gymnázií, Lubomír Kincl, Miroslav Kincl, Jana Jarklová, nakladatelství Fortuna, Praha 2006, čtvrté, přepracované vydání, str. 143, 144

Související články[editovat | editovat zdroj]