Přeskočit na obsah

Kabaret (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kabaret
Liza Minnelliová jako Sally Bowles
Liza Minnelliová jako Sally Bowles
Základní informace
Původní názevCabaret
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykněmčina, angličtina, hebrejština a francouzština
Délka124 min a 122 min
Žánryfilmový muzikál
LGBT film
filmové drama
ScénářJay Presson Allen
John Van Druten
RežieBob Fosse
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLiza Minnelliová
Michael York
Joel Grey
Fritz Wepper
Helmut Griem
… více na Wikidatech
ProdukceCy Feuer
HudbaJohn Kander
Fred Ebb
KameraGeoffrey Unsworth
StřihDavid Bretherton
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 13. únor 1972
Produkční společnostMonogram Pictures
DistribuceAllied Artists, ABC Pictures
Rozpočet2 285 000 $
Tržby42 765 000$
OceněníSølvklumpen for beste utenlandske kinofilm (1972)
Oscar za nejlepší výpravu (1973)
cena Akademie za nejlepší originální píseň (1973)
Oscar za nejlepší zvuk (1973)
Oscar za nejlepší kameru (1973)
… více na Wikidatech
Kabaret na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kabaret (v americkém originále Cabaret) je americké hudební drama z roku 1972. Film režíroval Bob Fosse a v hlavních rolích se objevili Liza Minnelliová, Michael York a Joel Grey. Děj je zasazen do Berlína do roku 1931, kdy pomalu vzniká nadvláda nacistické politické strany.

Film je částečně založen na stejnojmenném broadwayském muzikálu autorů Johna Kandera a Freda Ebba, který byl napsán na podle knihy The Berlin Stories od Christophera Isherwooda z roku 1939 a divadelní hry I Am a Camera z roku 1951. Do filmu bylo použito jen několik skladeb z původního muzikálu a Kander a Ebb pro film napsali také některé nové. Snímek získal osm Oscarů, a to pro nejlepšího režiséra (Bob Fosse), nejlepší herečku (Liza Minnelliová), nejlepšího herce ve vedlejší roli (Joel Grey) a v dalších pěti technických kategoriích.

Děj filmu

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1931 mladá Američanka Sally Bowles vystupuje v Berlíně v klubu Kit Kat. Do města přijíždí Brian Roberts pocházející z Británie a přestěhuje se do stejného domu, kde bydlí Sally. Brian je jako začínající spisovatel rezervovaný a dává lekce angličtiny, aby si vydělal peníze během dokončování doktorátu. Sally se snaží Briana svést a má podezření, že je gay. Brian řekne Sally, že se třikrát pokusil navázat fyzické sblížení se ženou, ale nepodařilo se. Dvojice se spřátelí a Brian přihlíží k bohémskému životu Sally v posledních dnech německé Výmarské republiky. Sally a Brian se i přes počáteční uzavření stanou milenci a dospějí k závěru, že Brianovy předchozí neúspěchy se ženami byly proto, že to byly „tři nevhodné dívky“.

Sally se spřátelí s bohatým krasavcem Maximilianem von Heunem, který bere ji a Briana na své venkovské sídlo a není jednoznačné, kterého z dvojice Max vlastně svádí. Max po sexuálním zážitku s Brianem ztrácí zájem o oba dva a odjíždí do Argentiny. Když Sally během hádky řekne Brianovi, že s Maxem spala, tak Brian prozradí, že on také. Brian a Sally se později usmiřují a Sally řekne, že jim Max zanechal peníze.

Sally zjistí, že je těhotná, ale neví, kdo je otcem. Brian nabízí, že se s ní ožení a vezme ji do Cambridge. Během pikniku, kdy Brian začne působit vzdálený a bez zájmu, Sally pochybuje, zda si má dítě nechat a nakonec se rozhodne pro potrat. Když ji Brian ohledně toho konfrontuje, tak mu sdělí své obavy a oba dva dosáhnou porozumění. Brian odjíždí do Anglie a Sally pokračuje ve svém životě v Berlíně, kde vystupuje v klubu Kit Kat.

Liza Minnelliová Sally Bowles
Michael York Brian Roberts
Joel Grey Konferenciér
Helmut Griem Maximilian von Heune
Fritz Wepper Fritz Wendel
Marisa Berenson Natalia Landauer
Helen Vita Fräulein Kost
Oliver Collignon (zpěv Mark Lambert) mladý nacista

Výroba a natáčení

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 se Bob Fosse přes divadelního producenta a režiséra původního muzikálu Harolda Prince dozvěděl, že Cy Feuer bude produkovat filmovou verzi Kabaretu. Fosse byl rozhodnut film režírovat a naléhal na Feuera, aby ho zaměstnal. Výkonní producenti Manny Wolf a Marty Baum dávali přednost větším režisérským jménům jako například Joseph Mankiewicz nebo Gene Kelly a Fosse nechtěli přijmout také proto, že předtím režíroval neúspěšnou filmovou verzi muzikálu Sweet Charity. Feuer apeloval na vedení studia, zdůrazňoval Fossův talent pro vytváření a točení hudebních čísel a dodal, že pokud bude nadměrná pozornost věnována natáčení mluvených scén místo hudebních čísel, tak celý film může selhat. Fosse byl nakonec vedením studia přijat. Během několika dalších měsíců se Fosse setkal s již dříve najatou scenáristkou Jayem Pressonem Allenem, aby prodiskutovali scénář, ovšem nebyl spokojen s Alleniným pojetím, a tak najal Hugha Wheelera, aby její práci přepracoval. Wheeler je ovšem označen v titulcích jako „výzkumný poradce“, zatímco Allen zůstala formálně na postu scenáristky. Konečný scénář je méně založen na původním scénáři muzikálové verze a více na knize The Berlin Stories a hře I Am a Camera.

Fosse a Feuer cestovali do Německa, do místa natáčení, které vybrali producenti, aby sjednotili filmový štáb. Během této doby Fosse velice doporučoval Robert Surtees na pozici kameramana, ale Feuer a další vysoce postavení ze studia shledali práci Surteese na filmu Sweet Charity jako jeden z hlavních problémů filmu a producenti se nakonec rozhodli pro britského kameramana Geoffreyho Unsworthe. Návrháři Rolf Zehetbauer, Hans Jürgen Kiebach a Herbert Strabel sloužili jako výrobní návrháři, zatímco Charlotte Flemming navrhla kostýmy.

Feuer obsadil Lizu Minnelliovou jako Sally Bowles a Joela Greye (který si zopakoval svou roli z divadla) dlouho předtím, než se Fosse k projektu připojil. Před Fosse byla dána možnost buď přijmout Greye v roli konferenciéra, nebo z filmu odejít. Fosse obsadil Michaela Yorka do roli Sallyina bisexuálního přítele. Několik menších rolí a tanečníků bylo obsazeno až v Německu.

Zkoušky i natáčení se odehrály v Německu. Kvůli ekonomickým důvodům se veškeré interiérové scény točily v bavorských filmových studiích Grünwald blízko Mnichova. Exteriéry se točily v okolí Mnichova a Berlína, ale také v Šlesvicku-Holštýnsku a Sasku. Film byl sestříhán v Los Angeles před vydáním do kin v únoru 1972.

Soundtrack

[editovat | editovat zdroj]

Všechny písně napsali a složili John Kander a Fred Ebb.

Pořadí NázevInterpret Délka
1. Willkommen (Welcome)  Joel Grey 4:29
2. Mein Herr  Liza Minnelliová 3:36
3. Maybe This Time  Liza Minnelliová 3:11
4. Money, Money  Liza Minnelliová a Joel Grey 3:04
5. Two Ladies  Joel Grey 3:11
6. Sitting Pretty  Instrumentální 2:27
7. Tomorrow Belongs to Me  Mark Lambert 3:06
8. Tiller Girls  Joel Grey 1:41
9. Heiraten (Married)  Greta Keller 3:33
10. If You Could See Her  Joel Grey 3:54
11. Cabaret  Liza Minnelliová 3:34
12. Finale  Joel Grey 2:28

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cabaret (1972 film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]