Kaštieľ (Spišský Štiavnik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaštieľ (Spišský Štiavnik)
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova ze silnice
Zámek
Kostel

Kaštiel je slovenská vesnice v okresu Poprad, která administrativně spadá pod obec Spišský Štiavnik. Leží na horním toku řeky Hornád asi 12 km jihovýchodně od Popradu. Centrem nevelké romské osady je zámek Spišský Štiavnik a přilehlý kostel.

Historie budovy[editovat | editovat zdroj]

Jedná se původně o renesanční stavbu, která byla v minulosti několikrát významně přestavována. Zámek byl pravděpodobně postaven mezi roky 15791674, kdy štiavnické panství vlastnili Thökölyové. Na konci 18. století zámek přešel do majetku spišského biskupa Karola Salbecka. Ten zámek za 50 000 zlatých upravil na letní biskupské sídlo. V roce 1929 byl zámek rozšířen podle návrhu významného architekta Dušana Jurkoviče.

Zámek je v současnosti veřejnosti nepřístupný, protože v něm sídlí Internátní odborné učiliště zaměřené na výuku oborů instalatér, příprava jídel, zemědělská výroba – zahradnictví a oprava strojů, domácí hospodářství, stavební a textilní výroba.[1]

Zámek a kostel[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednoduchou patrovou stavbu na půdorysu obdélníku s věžičkami v nárožích. Je zakrytý vysokou valbovou střechou, jejímž dělením se vytváří dojem mansardové střechy. Východní a jižní stranu zámku lemuje nízké stavení ukončené atikou ve formě terasní ohrady s nárožní věžičkou. Na západě je areál ukončen patrovým provozním stavením a zámeckým kostelem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]