Křižování (žehnání)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo znamení kříže. O divadelní hře pojednává článek Znamení kříže (drama).
Arcibiskup Jiří činí znamení kříže během liturgie

Křižování je v katolicismu, pravoslaví a protestantismu rituál, který provádí věřící zejména při vstupu do kostela, při modlitbě (na jejím konci, případně i na začátku) a na určených místech při bohoslužbách. Zpravidla se doprovází slovy „Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého“ a popřípadě také aklamacíAmen“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento zvyk se praktikoval už v prvotní církvi, v dnešní podobě existuje zhruba od 8. století v pravoslaví, změn doznal ve 13. století v katolické církvi.

Papež Inocenc III. stanovil, že se má křižovat v západní církvi třemi spojenými prsty nejprve z pravého na levé rameno. [1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Při křižování se v římskokatolické církvi a protestantských církví člověk pravou rukou dotkne postupně čela, prsou, levého a poté pravého ramene. V pravoslaví a dalších východních církvích včetně řeckokatolické se věřící křižují třemi spojenými prsty (palcem, ukazováčkem a prostředníčkem, které znázorňují spojenou Boží trojjedinost) a dotýkají se nejprve pravého a teprve poté levého ramene, což bylo obojí běžné i v západní církvi až do 13. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. stjosephcommunity [online]. stjosephcommunity.org [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]