Křeslo Barcelona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křeslo Barcelona

Křeslo Barcelona je typ křesla, které navrhli v roce 1928[1] Ludwig Mies van der Rohe a Lilly Reichová. Jmenuje se podle toho, že bylo vystaveno v německém pavilonu na Světové výstavě 1929 v Barceloně,[2] kde na něm při slavnostním zahájení výstavy seděli členové španělské královské rodiny. Druhou budovou, která byla vybavena těmito křesly, byla brněnská Vila Tugendhat.

Křeslo je vytvořeno podle zásad Bauhausu, tedy s důrazem na jednoduchost a eleganci, použita je pouze ohýbaná ocel a přírodní kůže. Autoři se podle vlastních dob inspirovali sedacím nábytkem z antického Říma. V padesátých letech došlo k úpravám původního vzhledu: byla použita korozivzdorná ocel, světlou vepřovou kůži nahradila tmavá hovězí, jako výplň začal sloužit polyuretan. Upraveny byly také původní rozměry 75×75×75 cm, protože současní zákazníci jsou větší a těžší. Od roku 1953 je majitelem autorských práv americká firma Knoll, i když se vyrábí také řada napodobenin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Křeslo Barcelona - ztělesnění minimalismu a čisté elegance. Interiery.cz [online]. [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. 
  2. Moderní byt | Ludwig Mies van der Rohe: křeslo Barcelona. Modernibyt.cz [online]. [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tom Wolfe: Od Bauhausu k našemu bydlení. Aluze, 1/99.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]