Křížovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Křížovky je horské sedlo a rozcestí v Krkonoších.

Z geomorfologického hlediska patří Křížovky do celku Krkonoš. Nachází se mezi vrcholy Přední Žalý a Sovinec a odděluje od sebe podcelky Krkonošské rozsochy a Vrchlabskou vrchovinu a jejich okrsky Žalský hřbet a Lánovskou vrchovinu[1]. Jeho nadmořská výška je 721,5 metrů[2] a leží asi 3,5 kilometru severozápadně od Vrchlabí a 6 kilometrů severovýchodně od Jilemnice. Sedlo se nachází na hranicích Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma.

Skrz sedlo vede silnice silnice III/28624 spojující Jilemnici s Hořejším Vrchlabím. Přímo v něm z ní odbočuje silnice silnice III/28626 stoupající po západním úbočí Předního Žalého na Benecko, komunikace obsluhující osadu Žalý na jihovýchodním úbočí téže hory a cesta obsluhující pole na západním svahu Sovince. Na žlutě značenou turistickou trasu 7207 spojující Vrchlabí s Předním Žalým se zde napojuje modře značená trasa 1900 z Valteřic.

V blízkém okolí sedla je zalesněn pouze severní svah Sovince. Okolní svahy pokrývají pole a louky. Přímo v sedle se nachází fotbalové hřiště s provozními budovami a parkoviště. Ze západní strany zasahuje do blízkosti sedla zástavba obce Mrklov.

Sedlo se nachází na rozvodí řek Labe a Jizery. Západně od sedla pramení Hamerský potok, který je pravým přítokem Labe a východně bezejmenný levý přítok potoka Cedronu, levého přítoku Jizerky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)
  2. Mapa KČT Krkonoše západ 1:25000