Křížovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luštění křížovky
Křížovka s označenými řádky a sloupci, na které se odvolává legenda

Křížovka je luštitelská úloha založená na křižování výrazů vpisovaných do obrazce. Cílem řešení křížovky je úplně a správně vyplnit, případně vytvořit obrazec křížovky a nalézt tajenku.“ Takto definuje křížovku Český svaz hádankářů a křížovkářů ve svých „Směrnicích pro tvorbu křížovek“.

Základními prvky křížovky jsou: název křížovky, legenda, obrazec, vpisované výrazy a tajenka. Název křížovky (označení druhu křížovky, legenda a obrazec jsou zpravidla součástmi zadání křížovky. Legenda může být součástí křížovky, nebo může být uvedená odděleně. Cílem hádanky je obvykle vyluštit tajenku. Tajenka je text, který se objeví v políčkách označených v legendě nebo přímo v obrazci. Tajenka může být v textu skryta podle nějakého pravidla, například v nějaké diagonále. Tajenka je obvykle nějaký citát nebo vtip eventuálně doplňuje text souvisejícího článku.

Druhy křížovek

Ve světě i v Čechách se vyvinulo velké množství druhů a variant těchto úloh. Základní dělení je na křížovky:

  • S úplným křižováním - všechna políčka obsahují znaky, které jsou součástí výrazů v obou směrech
  • S neúplným křižováním - některá políčka obsahují znaky, které nejsou součástí výrazů v obou směrech
První křížovka byla zveřejněná v New York World 21. prosince 1913

Historie

Koncem devatenáctého soletí se v časopisech začaly objevovat pro zábavu různé slovní hříčky a hádanky často spojené s nějakým grafickým uspořádáním. Stále častěji se objevovaly hříčky, kde se slova zapisovaly křížem - vodorovně a svisle. První opravdová křížovka se objevila až 21. prosince 1913 v New York World.

Křížovka jako hra

Křížovku lze použít i jako jednu z her pro děti v klubovně, místnosti. Mohou si nakreslit čtverečkovanou síť 3x3 a do ní vepsat slova o třech písmenech tak, aby měla smysl vodorovně i svisle. Tajenku není třeba vymýšlet. U starších dětí lze zadat síť větší, třeba 5x5

Lze v luštění křížovek soutěžit. Zkopírovat a namnožit stejnou křížovku a dětem dát úkol ji vyluštit. Kdo dříve úkol zvládne, vyhrál.[1]

Odkazy

Reference

  1. ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her – Hry v klubovně. Praha: Olympia, 1986. Kapitola Křížovka, s. 143. 

 Související články

Externí odkazy