Křížový vrch (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Křížový vrch
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Jarní porost v PR Křížový vrch
Jarní porost v PR Křížový vrch
Základní informace
Vyhlášení 1. května 1996
Vyhlásil Okresní úřad Liberec
Nadm. výška 300 - 385 m n. m.
Rozloha 10,49 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Liberec
Umístění Frýdlant
Souřadnice
Křížový vrch
Křížový vrch
Další informace
Kód 1804
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Křížový vrch je přírodní rezervace ev. č. 1804 poblíž města Frýdlantokrese Liberec. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Důvodem ochrany je zbytek klimaxových lesních společenstev Frýdlantska charakteru dubohabrových a dubolipových hájů (sv. Carpinion), suťového listnatého lesa (sv. Tilio-Acerion) a fragmentů dalších přirozených společenstev lesů dubobukového vegetačního stupně s bohatým bylinným patrem, obohaceným o některé demontánní prvky – tento jev, související s množstvím srážek a blízkostí hor, je typický pro nižší polohy Frýdlantska. Část lesního porostu je regionálně významným nalezištěm chráněného rostlinného druhu lilie zlatohlávku.

Samotný Křížový vrch je strmý svah zakončený rovnou plošinou nacházející se přímo proti frýdlantskému zámku přes řeku Smědou. Tato rovná plošina je lávová plošina Křížového vrchu.[1] Dětřichovská ulice odděluje od Křížového vrchu malý zalesněný kopec Háj. Na jeho severovýchodním svahu se nachází drobný opuštěný lom s několika čedičovými sloupci. Kopec Háj má podobu výrazné ostré špičky vystupující z plošiny Křížového vrchu, která je pozůstatkem lávového proudu. Z toho důvodu lze usuzovat, že Háj je zbytkem drobné sopky, ze které lávový proud vytekl. Žádné úlomkovité sopečné uloženiny se ale nedochovaly. Severovýchodní svahy Křížového vrchu, které byly opracovávány boční erozí řeky Smědé poskytují několik drobných čedičových výchozů s vertikálně orientovanými sloupci.[2]

V lese na Křížovém vrchu jsou rozmístěna zastavení Křížové cesty a kaple.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAPPRICH, Vladislav. Za sopkami po Čechách. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2012. 240 s. ISBN 978-80-247-3796-6. Kapitola Háj u Frýdlantu a Křížový vrch, s. 169–170. [Dále jen Rapprich]. 
  2. Rapprich, str. 170

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]