Křížová výprava do Čech proti valdenským

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová výprava do Čech proti valdenským a katarům
konflikt: Křížové výpravy proti kacířům
{{{alt}}}
Svatý Jiří bojuje s drakem, malba ve Svatojiřském sálu zámku Jindřichova Hradce, výzdoba Oldřicha III.
trvání: 1340
místo: České království, Jindřichohradecké panství
výsledek: bezvýsledné
strany
valdenští v Jindřichohradeckém panství
velitelé
Erb pánů z Hradce Oldřich III. z Hradce neznámý

Křížová výprava proti valdenským (a katarům) do Čech (obecně proti „českým kacířům“) bylo neúspěšné vojenské a represivní tažení proti poddaným Oldřicha z (Jindřichova) Hradce, zejména tzv. valdenským. Výprava byla na jeho žádost vyhlášena papežem Benediktem XII. bulou dne 6. března 1340 a velení se osobně ujal sám pán z Hradce.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První zmínku o lidových kacířích v Čechách lze nalézt ve Zbraslavské kronice (1315). V letech 13151318 už v Čechách působili inkvizitoři. Valdenští se do jižních Čech, zejména na panství Jindřichohradecké, dostali prostřednictvím německé kolonizace z Bavorska a ze severního Rakouska[1]. Patrně sem velká část valdenských věřících v podstatě prchla před problémy, které měli v německy hovořících zemích. Ani v Čechách však nezůstali ušetřeni náboženské perzekuce a byli systematicky v několika vlnách pronásledováni, byť se hnutí šířilo převážně mezi německy hovořícím obyvatelstvem.[2] Dle českého historika Petra Čorneje stanulo v letech 13351350 před inkvizitorem Havlem z Kosořic na 4 400 kacířů, z nichž každý dvacátý byl upálen.

Výprava z roku 1340 poznamenala okolí Jindřichova Hradce a Landštejna, kdy na panstvích zbylo jen málo pracovní síly na obdělávání polí. Také pověst Českého království utrpěla. České země získaly pověst útočiště kacířů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Naučná stezka valdenské a české reformace u Dačic a Telče | VERITAS, z.s.. veritas.evangnet.cz [online]. [cit. 2017-11-21]. Dostupné online. (česky) 
  2. KOL. Česká Kanada, Slavonice a Slavonicko. Praha: NZB, 2014. 223 s. ISBN 978-80-904272-9-7. S. 28–31, 61–69. 

Související články[editovat | editovat zdroj]