Křížová cesta (Miličín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta
Kaple Utrpení Kristova, Miličín
Kaple Utrpení Kristova, Miličín
Základní informace
Lokalizace
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížová cesta v Miličíně na Benešovsku začíná za miličínským hřbitovem na severozápadním okraji obce a vede na vrch Kalvárii (do roku 1740 Holý či Vysoký vrch) s vyhlídkou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Křížová cesta vznikla roku 1796. Tvoří ji čtrnáct kamenných plochých sloupků na podstavci. V čelní stěně je mělká nika s pašijovým obrázkem. Zastavení jsou zastřešena kamennou stříškou, na jejímž vrcholu je křížek.

Křížovou cestu tvořily od roku 1814 do roku 1914 kamenné kříže. Nynější kamenné kapličky s obrazy pochází z roku 1914 a původní kříže jsou nepravidelně rozmístěny v okolí Miličína. Malby jednotlivých zastavení byly obnoveny v roce 2006. Ku příležitosti stého výročí obnovy křížové cesty z roku 1914 byla vydána v roce 2014 publikace Kalvárie u Miličína, kterou vydala obec Miličín ve spolupráci s Vlastivědným klubem Votice.[1]

Cesta vede ke kapli Utrpení Kristova, postavené roku 1748.[2] Kaple roku 1897 po zásahu bleskem vyhořela a ještě téhož roku byla opravena. V letech 1996 a 1998 byla opravena střecha, fasáda a vnitřní výmalba.[1]

Kaple je chráněna jako Kulturní památka.[3]

Na svátek Povýšení svatého Kříže (14. září) se zde zpravidla koná pobožnost křížové cesty, která bývá zakončena bohoslužbou u kaple.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VLASTIVĚDNÝ KLUB VOTICE. Kalvárie u Miličína. [s.l.]: Obec Miličín, 2014. 28 s. 
  2. Obec Miličín. O Miličínu: Současnost. Jitka Strusková, nedatováno.
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 1958-05-03]. Identifikátor záznamu 142604 : kaple Utrpení Kristova. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]