Křížová cesta (Frýdlant, Křížový vrch)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta
Frýdlant, Křížový vrch, křížová cesta 01.jpg
Základní informace
Lokalizace
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zastavení křížové cesty, Frýdlant, Křížový vrch

Křížová cesta na Křížovém vrchu u Frýdlantu na Liberecku se nalézá cca 700 metrů jižně od centra města, na výšině nad řekou naproti frýdlantskému zámku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Křížová cesta vznikla pravděpodobně po skončení třicetileté války. Pozemek pro ni věnovali frýdlantským občanům Clam-Gallasové. Na ploše zhruba 3 ha jsou rozmístěny jednotlivé sloupky zastavení ze žuly. Výška pilířů zastavení se pohybuje okolo 2 metrů.

Vlastní trasu křížové cesty tvoří 14 zastavení. Ta jsou rozmístěna v terénu a ve vegetačním období jsou málo patrná. Trasa nevede přímo do kopce ani vlastní kopec neobíhá. Jednotlivá zastavení křížové cesty jsou doplněna lípou srdčitou.

Výjev apoštolů v Getsemanské zahradě býval v nice první žulové výklenkové kapličky, kterou křížová cesta začíná. Skalní jeskyně apoštolů Petra a Jana vyjadřuje Grottu, poblíž ní se nalézá kamenná nika, do které je přiváděna srážková voda ze srázu a která nahrazuje studánku s léčivou vodou. Uprostřed areálu křížové cesty je postavena kaple pravděpodobně z druhé poloviny 19. století. Je to zděná stavba z kamene a z cihel se zbytky omítky.

Veškeré na plechu malované obrázky z nik byly zničeny, poničeny byly i některé hlavice (lucerny) zastavení. Rozbořen je také vrcholový pískovcový krucifix. Vrch, který byl při vzniku křížové cesty téměř holý, je v současnosti zalesněn a plný náletových dřevin.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Časopis Krkonoše - Jizerské hory: Křížová cesta na Křížovém vrchu ve Frýdlantu. Archivováno 19. 6. 2015 na Wayback Machine Jiří Vochomůrka, 26. listopad 2007.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]