Küblis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Küblis
Küblis
Küblis
Küblis – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška814 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonGraubünden
OkresPrättigau/Davos
Küblis
Küblis
Küblis, Švýcarsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha8,14 km²
Počet obyvatel891 (31.12.2020)
Hustota zalidnění109,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.kueblis.ch
PSČ7240
Označení vozidelGR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Küblis (v alemanském dialektu Chüblisch, rétorománsky Cuvlignas) je obec ve švýcarském kantonu Graubünden, okresu Prättigau/Davos. Nachází se v údolí Prättigau, asi 19 kilometrů severovýchodně od kantonálního hlavního města Churu, v nadmořské výšce 814 metrů. Má přibližně 900 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Zámeček a kostel v Küblis

Obec se nachází v centrální části údolí Prättigau v blízkosti vtoku řeky Schanielabach do Landquartu. Kromě hlavní obce Küblis na dně údolí k ní patří také místní části Pläviggin, Prada a Tälfsch.

Většina obce leží v prostoru mezi Landquartem a Schanielabachem. Hranice vede podél potoka asi 4 kilometry, pak stoupá přes Horntobel na Jägglisch Horn (2 290 m n. m.), úpatí skupiny vrcholů Madrisagruppe. Na hřebeni mezi Jägglisch Horn a Saaser Calanda se nachází nejvyšší bod obce v nadmořské výšce 2 371 metrů. Jižně od Landquartu patří ke Küblisu pouze část svahu, která se zvedá do nadmořské výšky asi 1 100 metrů.

Z celkové rozlohy obce 8,13 km² lze 3,58 km² využít pro zemědělství. To však zahrnuje 2,08 km² vysokohorských farem. Téměř stejně velkou plochu 3,45 km² pokrývají lesy a lesní porosty. Zbytek tvoří 0,70 km² neproduktivní půdy (většinou hory) a 0,40 km² je zastavěná plocha.

Küblis hraničí s obcemi Conters im Prättigau a Luzein.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice, zmiňovaná poprvé roku 1351 jako Cüblins, patřila ke dvoru Klosters v tzv. Drei Bünden. Pod vlivem Walserů žijících v Klosters přešla obec v 15. a 16. století z rétorománštiny na němčinu. Románský místní název je Cuvlignas.

Roku 1889 získala obec železniční spojení, a to prostřednictvím trati z Landquartu do Davosu. Od roku 1921 je trať elektrifikována.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel
Rok 1850 1900 1950 2000 2020
Počet obyvatel 455 416 716 830 891

Hospodářství a doprava[editovat | editovat zdroj]

Vodní elektrárna Küblis

Centrální poloha a relativně malá rozloha obce způsobily, že zemědělství ztratilo své dominantní postavení dříve než v okolních obcích a rozvinula se rozmanitá struktura drobných podniků. V roce 1922 byla uvedena do provozu vodní elektrárna Küblis společnosti Bündner Kraftwerke (dnes spadající pod nadnárodní koncern Repower).

Z nádraží Küblis na trati trati z Landquartu do Davosu (provozované Rhétskou dráhou), jezdí poštovní autobusy Postauto do okolních obcí St. Antönien, Conters, Fideris a Jenaz.

Roku 2016 byl otevřen obchvat Küblis na hlavní silnici č. 28, který značně odlehčil centru obce od tranzitní dopravy. Dříve jezdila veškerá doprava přímo centrem obce.

V budově školy se nachází základní a střední škola, jakož i zvláštní škola pro větší spádovou oblast.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Küblis na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]