Köln Hauptbahnhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Köln Hauptbahnhof
Kolín nad Rýnem hlavní nádraží
Pohled na železniční stanici
Pohled na železniční stanici
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko
Město Kolín nad Rýnem
Souřadnice
Köln Hauptbahnhof
Köln Hauptbahnhof
Provozovatel dráhy DB Netz
Tratě 495/450.11, 480, 470/741, 465/466, 415, 472, 460
V provozu od 1859
Dopravních kolejí 11
Nástupišť (hran) 6 (11)
Počet cestujících 280 000
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava S-Bahn, Stadtbahn
Web bahnhof.de
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Köln Hauptbahnhof, zkráceně Köln Hbf, je hlavní nádraží v Kolíně nad Rýnem s průměrným počtem cestujících 280 000 denně. Provozuje jej dceřiná společnost největšího železničního dopravce v Německu Deutsche Bahn AGDB Station&Service, která je zodpovědná za více než 5 000 stanic německé železniční sítě. Nádraží je významnou destinací dálkových, vysokorychlostních vlaků Intercity-Express zkráceně ICE. Navazuje na železniční síť v Kolíně nad Rýnem S-Bahn a Stadtbahn.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hlavní nádraží v roce 1900

Dnešnímu hlavnímu nádraží předcházelo několik menších železničních stanic umístěných v okolí centra města, provozovalo je více železničních společností. Na západním břehu řeky Rýn, byly železniční stanice společností (starý pravopis) Bonn-Cölner Eisenbahn-Gesellschaft BCE, (starý pravopis) Cöln-Crefelder Eisenbahn-Gesellschaft CCE, Rheinische Eisenbahn-Gesellschaft RhE. Na východním břehu řeky Rýn pak železniční stanice společností Bergisch-Märkische Eisenbahn-Gesellschaft BME, (starý pravopis) Cöln-Mindener Eisenbahn-Gesellschaft CME.

Původní hlavní nádraží (německy Centralbahnhof) bylo otevřeno dne 5. prosince roku 1859, navrhl jej Hermann Otto. Nádraží brzy naplnilo svoji kapacitu, avšak železniční společnost Rheinische Eisenbahn-Gesellschaft RhE tehdejší provozovatel nádraží, neměl zájem na rozvoji stanice a to z důvodu prospěchu konkurenčních společností. Skutečné plánování a rozšíření nádraží, přišlo až po znárodnění železnic v roce 1880.

Při plánování nového hlavního nádraží, bylo zvažováno více možností. Tou první byla výstavba nového nádraží na jiném místě. Původní nádraží by plnilo úlohu menší železniční stanice. Druhou možností byla výstavba nové nádražní budovy na stejně místě, s rozšířením nástupišť a výstavbou dvou menších železničních stanic na západě (starý pravopis) Cöln West a jihu (starý pravopis) Cöln Süd. Přijata byla druhá možnost, stavba započala v roce 1889, nádražní budovu navrhl Georg Frentzen. V roce 1894 byla stavba dokončena. Během restrukturalizace všech železničních tratí v oblasti Kolína na Rýnem v letech 1905-1911, prošlo hlavní nádraží další přestavbou. Pouze čekárny pro I. a II. třídu přežily druhou světovou válku a následné úpravy provedené po válce, slouží i dnes v podobě restaurace a centra Alter Wartesaal.

Již několik let po druhé světové válce přišla debata o tom, zdali hlavní nádraží nebude potřeba přestavět. V roce 1953 přišla demolice jedné z budov na západní straně, která byla nahrazena moderní budovou. Stará (původní) nádraží budova, která byla jen lehce poškozena během války a dočasně opravena, byla zničena v roce 1955. Dne 23. září roku 1957 byla otevřena nová nádražní hala, pocházející z návrhu architektů Schmitt a Schneider. Hlavní staniční budova byla postavena na severní straně stanice.

V průběhu budování příměstské železnice S-Bahn až do roku 1991, prošlo nádraží další přestavbou. V roce 2000 bylo otevřeno nákupní centrum, které zahrnuje 70 obchodů, restaurací na ploše 11 500 m².

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Schéma sítě S-Bahn
Schéma sítě Stadtbahn

Dálkové spoje: Hlavní nádraží obsluhuje dálkové vnitrostátní i mezinárodní spoje Intercity-Express (dřívější forma názvu je InterCityExpress) - ICE, EuroCity - EC, InterCity - IC jedoucí např. do Berlína, Westerlandu, Hamburku, Hannoveru, Karlsruhe, Mnichova, Vídně, Basileje, Bruselu, Amsterodamu, Paříže.

Regionální spoje: Četné jsou především spoje Regional-Express - RE a Regionalbahn - RB směřující do Aachenu, Krefeldu, Düsseldorfu, Gerolsteinu, Wesel, Siegen, Rheine, Münster.

Meziměstské spoje: Hlavní nádraží je také centrální křižovatkou dvou rychlých dopravních systémů ve městě S-Bahn a Stadtbahn. S-Bahn obsluhuje linky S6, S11, S12, S13. Podzemní stanice Stadtbahn pak linky 5, 6, 18. Tato podzemní stanice není součástí metra, nýbrž městského dopravního systému Stadtbahn, což je rychlá městská dráha.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Hauptbahnhof Köln – Drehkreuz des Westen. Information auf bahnhof.de, abgerufen am 13. Dezember 2008 Dostupné online
  • London Evening Standard. German rival for Eurostar. Retrieved 7 February 2010 Dostupné online
  • London Evening Standard. The train at St Pancras will be departing for ... Germany via Channel Tunnel. Retrieved 7 February 2010. Dostupné online
  • Internetseite des Kölner Hauptbahnhofes - Deutsche Bahn AG Dostupné online
  • Gleisplan des Bahnhofs Köln Hbf auf den Seiten der Deutschen Bahn AG (PDF; 194,2 KB) Dostupné online
  • Beschreibung der Personenzugangsstelle Köln Hbf - NRWbahnarchiv von André Joost Dostupné online
  • Beschreibung der Betriebsstelle KK - NRWbahnarchiv von André Joost Dostupné online

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Manfred Berger: Historische Bahnhofsbauten. Band II, transpress VEB Verlag für Verkehrswesen, Berlin 1987, ISBN 3-344-70701-9.
  • Friedhelm Ernst: Verkehrsknoten Köln. EK-Verlag, Freiburg 2006, ISBN 978-3-88255-253-9.
  • Horst Semmler: 150 Jahre Eisenbahn Bonn – Köln, Verlag Kenning, ISBN 3-927587-23-0.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Köln Hauptbahnhof
Trať 495/450.11 Köln–Nijmegen (km traťový: 0,000)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: - km
Trať 480 Köln–Aachen (km traťový: 0,000)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: - km
Trať 470/471 Linke Rheinstrecke (km traťový: -2,0)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: - km
Trať 465/466 Köln–Wiesbaden
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: - km
Trať 415 Köln-Deutz–Duisburg
vzdálenost: - km
Duisburg HbfBSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
Trať 472 Köln–Rhein/Main
BSicon lBHF.svg
BSicon STRq.svgBSicon STRq.svgBSicon KBHFeq.svgÜst Frankfurter Kreuz
vzdálenost: - km
Trať 460 Köln–Siegen
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: - km