Kámen (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hradu v Čechách. O zřícenině ve Slovinsku pojednává článek Kamen (hrad).
Kámen
Hrad Kámen.jpg
Základní informace
Výstavba před r. 1316
Materiál kámen
Stavebník Jindřich z Ciglheimu
Současný majitel Kraj Vysočina
Další majitelé Tluksové, páni z Ciglheimu, Malovcové
Poloha
Adresa Kámen, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kámen (hrad) (Česko)
Kámen (hrad), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40125/3-3061 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kámen je původně gotický hrad ze 13. století asi 15 km od Pelhřimova ve stejnojmenné obci, který stojí na rozsáhlém skalisku, podle kterého nese své jméno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemné zmínky o hradu pocházejí z let 1316, kolem poloviny 14. století je hrad královským lénem. V roce 1356 jej kupuje z rukou rodu Tluksů Jindřich z Ciglheimu. který v letech 1356–1366 nechal přestavět palác a jehož přičiněním byly otevřeny zlaté doly v okolí. Nedlouho poté hrad opět přechází do držení rodu Tluksů, kteří za husitské revoluce stojí na straně husitů. V průběhu staletí vystřídal hrad řadu majitelů, z nichž Malovcové hrad v letech 16401677 přestavují na pozdně renesanční sídlo. V letech 18601870 prochází objekt úpravou v tehdy módním novogotickém stylu. Posledním soukromým majitelem hradu byl v letech 1916–1948 pražský podnikatel s provaznickým zbožím Antonín Fleissig. V roce 1948 je hrad znárodněn.

Muzeum motocyklů na hradě Kámen

V současné době je památka přístupná veřejnosti. Kromě prohlídky vlastního hradu je zde možno spatřit expozici historických motocyklů.

Nedaleko hradu se nachází kaple Panny Marie Bolestné, vlastníkem kaple do února roku 2018 byla římskokatolická farnost Věžná, poté byla kaple převedena do majetku Kraje Vysočina, který je i majitelem hradu. Kaple se tak stala součástí areálu hradu a od začátku roku 2019 začala její rekonstrukce. Částka potřebná k rekonstrukci dosahuje 19 milionů Kč.[1] V roce 2018 byly uvedeny nové exponáty v rámci prohlídkových tras.[2]

Podoba hradu[editovat | editovat zdroj]

Jádro hradu, ležící na vrcholu skalního výchozu, je tvořeno komplexem budov uspořádaných do obdélníka o rozměrech cca 40 x 25 m, ze západu pak navazuje další budova (cca 15 x 5 m). Na jihu hradního jádra se nachází čtyřhranná věž, předhradí, jehož některé budovy se zachovaly dodnes (např. jižní vstupní brána), bylo situováno z jihu a východu jádra.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČERMÁKOVÁ, Olga; ZADRAŽILOVÁ, Jana; BROTHÁNKOVÁ, Monika. Kapli v Kameni by mohl v budoucnu vlastnit Kraj Vysočina [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2017-04-25 [cit. 2017-04-27]. Dostupné online. 
  2. BROTHÁNKOVÁ, Monika; NEUWIRTHOVÁ, Eva. Památky na Vysočině chystají na novou sezónu řadu novinek. Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2018-03-29 [cit. 2018-04-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]