Kámen (Hřebeny)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kámen
Kámen ze Všenor
Kámen ze Všenor

Vrchol414 m n. m.
Prominence72 m ↓ dálnice D4
Izolace1,2 km → Skalka
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříBrdská vrchovina / Hřebeny / Kopaninská vrchovina[1]
Souřadnice
Kámen
Kámen
PovodíBerounka, Vltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kámen (414 m n. m.) je kopec v severní části brdských Hřebenů. Nachází se 10 km jihozápadně od soutoku Vltavy a Berounky, mezi obcemi Všenory a Jíloviště. Vrchol Kamene je nejvyšším bodem Kopaninské vrchoviny, protože o 3 metry převyšuje vrchol Kopaniny (411 m n. m., vysílač Cukrák), po které je severní část Hřebenů pojmenovaná.

Název[editovat | editovat zdroj]

Kdysi byl Kámen nazýván Merštajn nebo německy Meerstein, což znamená Mořský kámen. Podle knihy Toulání po Brdech od Jana Čáky mohl tento název vzniknout v 16. století, kdy patřily Horní a Dolní Mokropsy šlechtici Jakubovi Menšíkovi z Menštejna a ten také vlastnil část tohoto kopce. A Menštejn se mohl zkomolit na Merštajn.[2][3]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol nevedou ani žádné značené cesty, ale je přístupný po neznačené cestě, která odbočuje z modré značky mezi Všenory a Jílovištěm. Odbočka se nachází 2 km od nádraží Všenory a 1 km od zastávky Jíloviště Trnová, u dřevěné sochy Artemis, řecké bohyně lovu a ochránkyně lesů a divoké zvěře.[4] Od sochy vede cesta 250 metrů na západ, kde se z ní odpojuje na jihozápad pěšina, která po dalších 250 metrech dojde až na vrchol. Ten je porostlý převážné dubovým lesem a poskytuje jen částečné výhledy jihozápadním směrem na sousední okrsek Skalecký hřbet, kterému dominuje 7 km vzdálená Skalka (553 m). Celková délka výstupu ze Všenor je 2,5 km s převýšením 210 metrů, z Jíloviště je cesta kratší – 1,5 km s převýšením pouze 70 metrů.

Kámen z Černolických skal (vlevo)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]