Kádárův znak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kádár-címer)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kádárův znak (Kádár-címer)

Kádárův znak, maďarsky Kádár-címer, je označení pro státní znak Maďarské lidové republiky platný v letech 19571989. Znak je pojmenovaný podle Jánose Kádára, generálního tajemníka MSZMP a největšího komunistického funkcionáře této doby, která se často nazývá Kádárova éra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Maďarská vlajka se stáním znakem (1957-1989)

S příchodem normalizace po potlačeném Maďarském povstání bylo jasné, že tradiční Kossuthův znak, kterým se během povstání nahradil komunistický Rákosiho znak, nemůže být nadále používán jako znak socialistického státu. Proto byl v roce 1957 zákonem (1957. évi II. törvény 3. §) přijat nový státní znak, opět vytvořený dle sovětského vzoru. Lidově se mu začalo říkat Kádár-címer (Kádárův znak). Na rozdíl od Rákosiho znaku však tento znak již nebyl oficiální součástí státní vlajky. I když se vlajky se znakem objevovaly, používaly se jen ojediněle.

Po pádu komunismu a vyhlášení demokratické Maďarské republiky v roce 1989 byl tento znak nahrazen současným státním znakem, který symbolizuje tradici maďarského státu a jeho historii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Státní znak měl štít byl dělený na tři vodorovné pruhy s barvami státní vlajky. Nad štítem byla rudá pěticípá zlatě lemovaná hvězda, z níž vycházely za štít zlaté paprsky. Kolem byly zlaté obilné klasy ovinuté z levé strany stuhou v národních barvách a z pravé strany rudou stuhou. Znak symbolizoval spojení pracujících měst a venkova.[1]

Oficiální popis[editovat | editovat zdroj]

Oficiální popis státního znaku na základě ústavního zákona MLR z roku 1957:

A Magyar Népköztársaság címere: kétoldalt búzakoszorúval egybefogott, világoskék mezőben álló, ívelt oldalú piros-fehér-zöld színű pajzs. A búzakoszorút balról piros-fehér-zöld, jobbról vörös színű szalag fonja át. A pajzs fölött középen elhelyezett ötágú vörös csillag aranyszínű sugarakat bocsát a mezőre.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMÁŠEK, Radim. Maďarsko (průvodce olympia). Praha: Olympia, 1988. Kapitola Stání zřízení a administrativní členění, s. 43. (Čeština) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kádár-címer na maďarské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROŽEK, Aleš. Lexikon vlajek a znaků zemí světa. Praha: Kartografie, 2003. 223 s. ISBN 80-7011-776-1. 
  • MUCHA, Ludvík. Vlajky a Znaky zemí světa. Praha: GKP, 1987 (3. vydání). 215 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Státní znak MLR
Předchůdce:
Kossuthův znak
(Rákosiho znak)
1957 - 1989
Kádárův znak
Nástupce:
Současný státní znak Maďarska