Juta Saská (1223)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Juta Saská
Úmrtí 2. února 1267
Manžel(ka) Erik IV. Dánský
Děti Žofie Eriksdotter Dánská, Ingeborg Dánská, Juta Dánská a Agnes Dánská
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ674931
Příbuzní bratři Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ567387 a Albrecht II. Saský
sestra Juta Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Tento článek pojednává o dánské královně. O matce dánské královny Anežky Braniborské pojednává článek Juta Saská (1240).

Juta Saská, také Judita (dánsky Jutta af Sachsen, 1223?- po roce 1250, před rokem 1267) byla jako manželka dánského krále Erika Plogpenninga dánskou královnou v letech 1241 – 1250.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako druhé dítě saského vévody Albrechta I. z rodu Askánců a jeho první manželky Anežky, dcery rakouského vévody Leopolda VI. Babenberského.

9. října 1239 se provdala za prince Erika, budoucího dánského krále Erika IV. Během bouřlivého manželova panování vládla hradem Skanderborg a zacházela nemilosrdně s nedalekým klášterem v Øm, konfiskujíc statky a jiné majetky v jeho vlastnictví.

Z manželství s králem Erikem IV. vzešlo šest potomků, dva synové a dcery, oba synové však zemřeli jako nemluvňata. Dvě starší dcery se staly královnami (Švédska a Norska), dvě mladší pak abatyšemi kláštera v Roskilde.

Juta byla dánskou královnou osm let. Po zavraždění svého manžela Erika jeho bratrem Abelem 10. srpna 1250 odjela do Německa a tam se podruhé provdala, a to za hraběte Burgharda VIII. z Rosenburgu. Z tohoto manželství se narodila dcera:

  • Žofie z Querfurt-Rosenburgu († 1325)

V Německu Juta i zemřela a byla zde nepochybně i pochována. Přesné datum jejího úmrtí není známo, uvádí se období po roce 1250 až do roku 1267.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Eleonora Portugalská
1241 - 1250
Juta Saská (1223)
Nástupce:
Mechtylda Holštýnská