Justus Takayama Ukon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bl. Justus Takayama Ukon
Takayama-Ukon.jpg
Datum narození 1552
Datum úmrtí 3. prosince 1615
Svátek 3. února
Blahořečen 7. února 2017 (František)
Uctíván církvemi římskokatolická církev
Atributy meč, kříž, samurajský oděv
Patronem pronásledovaných křesťanů, japonských imigrantů

Blahoslavený Justus Takayama Ukon (1552 Ósaka – 3. nebo 5. února 1615 Manila) přezdívaný Kristův samuraj, byl japonský katolický samuraj a daimjó z období Sengoku. Pocházel z feudální rodiny, která přijala křesťanství. Proslul svou službou chudým a trpícím. Bývá znázorňován jako bojovník s mečem, na němž je vyobrazen ukřižovaný Kristus.[1] Ukon se stal prvním japonským samostatně blahořečeným světcem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1552 v prefektuře Osaka. Jeho otec byl členem vysoké šlechty a konvertoval ke křesťanství. Justus přijal křest v 12 letech. Vydal se na cestu meče a spravoval město Takatsuki. O několik let později v souboji zabil protivníka, avšak sám utrpěl vážnější zranění. V tomto období začal přemýšlet o hlubším smyslu života. Roku 1574 se oženil a se svou ženou měl 5 dětí. Když měl řešit spor feudálních pánů, dostavil se na místo bitvy neozbrojen a snažil se vše vyřešit diplomatickou cestou, aby nedošlo ke zbytečnému krveprolití. Což bylo od zkušeného bojovníka velmi nečekané.

Justus se stal misionářem, podporoval náboženské vzdělávání a zakládal kněžské semináře. V jednom z jeho seminářů vystudoval pozdější mučedník sv. Pavel Miki se svými druhy. Počet křesťanů v Japonsku postupně rostl, ale již roku 1587 vykázal Tojotomi Hidejoši všechny misionáře pryč ze země. Mnoho šlechticů muselo zemřít kvůli svému vyznání. V roce 1614 bylo křesťanství úplně zakázáno. Justus se zřekl svého postavení a se skupinou dalších 300 věřících emigroval na Filipíny.[2]Zemřel vyčerpáním 3. nebo 5. února 1615.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PROGLAS. V Japonsku blahoslavili tzv. Kristova samuraje. PROGLAS [online]. [cit. 2017-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-07. (česky) 
  2. V Japonsku blahořečili Kristova samuraje. Církev.cz. Dostupné online [cit. 2017-04-06]. (česky)