Justin Francis Rigali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Justin Francis Rigali
Justin cardinal rigali.jpg
Narození 19. dubna 1935 (83 let)
Los Angeles
Alma mater Papežská diplomatická akademie
Papežská univerzita Gregoriana
Americká katolická univerzita
Funkce arcibiskup
biskup
kardinál
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Justin Francis Rigali.svg

Justin Francis kardinál Rigali (* 19. dubna 1935, Los Angeles, USA) je americký římskokatolický duchovní, kardinál.

Pochází ze šesti sourozenců, jeden bratr se stal jezuitou, jedna sestra řeholnicí. Kněžské svěcení přijal 25. dubna 1961. Poté odjel na další studia do Říma, studoval kanonické právo na Papežské univerzitěš Gregoriana. Nastoupil do anglickojazyčné sekce státního sekretariátu. Působil mj, jako sekretář nunciatury na Madagaskaru. Jako tlumočník z angličtiny doprovázel papeže Pavla VI. a Jana Pavla II. při jejich zahraničních cestách. Současně byl řadu let duchovním sester karmelitánek v klášteře sv. Josefa v Římě.

V červnu 1985 byl jmenován osobním arcibiskupem a rektorem Papežské diplomatické akademie. Biskupské svěcení mu udělil Jan Pavel II. 14. září téhož roku. V prosinci 1989 byl jmenován sekretářem Kongregace pro biskupy a o dva měsíce později sekretářem kardinálského kolegia. Jan Pavel II. ho v lednu 1994 jmenoval arcibiskupem St. Louis a v červenci 2003 arcibiskupem metropolitou ve Filadelfii.

Při konzistoři 21. října 2003 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem.

Jako papežský legát se 18. června 2011 zúčastnil pouti ke cti sv. Jana Nepomuka Neumanna v rámci oslav 200. výročí jeho narození. O měsíc později ocešel na odpočinek a jeho nástupcem ve funkci arcibiskupa ve Filadelfii se stal Charles Chaput.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]