Justiční palác (Brusel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Justiční palác
BrüsselJustizpalast.jpg
Základní informace
Sloheklektismus
ArchitektJoseph Poelaert
Výstavba1883
Poloha
AdresaPoelaertplein 1, Brussel, Brusel, BelgieBelgie Belgie
UlicePlace Poelaert - Poelaertplein
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Justiční palác (francouzsky Palais de Justice, nizozemsky Justitiepaleis) je jednou z dominantních staveb belgické metropole Bruselu. Nachází se v jihovýchodní části města, a jedná se o největší stavbu zbudovanou pro účely soudní moci na světě. Nachází se na vrcholku Galgenberg, kde byli ve středověku popravováni bruselští kriminálníci.

Budova dosahuje se svojí kupolí výšky 105 m. Čtvercový půdorys objektu má rozměry 160x150 m; všechny prostory uvnitř paláce mají dohromady rozlohu 26 000 m2.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác byl vybudován v letech 18661883 v eklektickém stylu podle návrhu architekta Josepha Poelaerta. Cena výstavby ohromného paláce a jeho vybavení se pohybovala zhruba okolo 45 milionů tehdejších belgických franků. Taková výše prostředků, kterou belgický stát na justiční palác vynaložil, odpovídala ročnímu rozpočtu na veřejnou správu. Po dokončení se často diskutovalo o tom, že Justiční palác je největší budovou, která byla vystavěna v 19. století.

V předvečer osvobození Bruselu za druhé světové války zapálila ustupující německá armáda palác s cílem jej zničit. Zřítila se tak kopule stavby. Po skončení konfliktu se uskutečnila rekonstrukce a nová kopule byla o 2,5 m vyšší než ta původní. O padesát let později se však ukázala potřeba další rekonstrukce. Již v roce 1980 byl palác v havarijním stavu a následně jej musela řada úředníků opustit, nejen kvůli špatnému stavu, ale také proto, že stavba nevyhovovala aktuálním potřebám. Současná rekonstrukce probíhá již od roku 2003; stavební práce postupují velice pomalu a v roce 2013 bylo nezbytné obnovit samotné lešení, které postupem času zkorodovalo natolik, že hrozilo jeho zřícení. World Monuments Fund označil Justiční palác za ohroženou kulturní památku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]