Juro Surowin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juro Surowin
Narození 15. ledna 1831
Hannover
Úmrtí 15. prosince 1904 (ve věku 73 let)
Christiania
Místo pohřbení Gronau
Pseudonym Girenas
Povolání básník, překladatel, novinář, jazykovědec a spisovatel
Alma mater Univerzita v Göttingenu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Juro Surowin, vlastním jménem Georg Julius Justus Sauerwein (15. ledna 1831 Hannover16. prosince 1904 Kristiania, dnes Oslo) byl německý publicista, jazykovědec a humanista, který se za německého císařství stal ochranitelem menšinových jazykůdolnolužičtiny v braniborské Dolní Lužici a litevštiny ve východpruské Malé Litvě. Psal ve 30 a hovořil 62 jazyky. V různé míře znal na 200 různých jazyků a dialektů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl luteránský pastor v Hannoveru. V letech 18431848 navštěvoval mladý Sauerwein gymnázium a v 17 letech začal studovat na univerzitě v Göttingenu lingvistiku a teologii. Svá studia však v roce 1851 předčasně ukončil, aniž dosáhl akademického titulu. Ve svých 24 letech vydal anglicko-turecký slovník. V roce 1873 obdržel čestný doktorát univerzity v Göttingenu.

V letech 18521860 se živil jako soukromý učitel. Nejprve ve Walesu, kde seznámení s velšskou kulturou a britským pojetím svobody ovlivnilo jeho budoucí zaměření na kulturní a výchovnou činnost. Roku 1857 získal místo soukromého učitele princezny Alžběty zu Wied, jež se později stala rumunskou královnou.

Později si vydělával jako jazykový poradce v Britské a zahraniční biblické společnosti. V letech 18571896 pro ni kontroloval a upravoval tucet překladů a překládal části Starého zákona do malgaštiny a Evangelium podle Jana do kabylštiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georg Sauerwein na anglické Wikipedii.