Juraj Králik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juraj Králik
Narození 16. května 1963 (56 let) nebo 1963 (55–56 let)
Bratislava
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Juraj Králik (* 16. květen 1963, Bratislava) je slovenský výtvarník, který svá díla prezentoval v Evropě, Americe, Asii a Austrálii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Juraj Králik je vystudovaný fotograf, v letech 19781982 studoval na Škole uměleckého průmyslu v Bratislavě, následně studoval obor fotografie na Akademii múzických umění v Praze. Studium absolvoval v roce 1988. V roce 1990 se stal spoluzakladatelem agentury Oko a v roce 1993 grafického studia Rabbit & Solution.

Na uměleckou scénu vstoupil díly vytvořenými z vojenských odznaků. Od roku 2000 pracoval s tenistkou Martinou Navrátilovou na společném projektu Art Grand Slam.[1] Velkorozměrná plátna, která vznikly barevnými otisky tenisových míčků, byly prezentovány v roce 2005 v Galerii Danubiana v Čunovo a následně kromě jiných míst i v Praze (Česko), Londýně (Spojené království), Paříži (Francie), New Orleans (USA), Perthu (Austrálie), nebo Hong Kongu.

V lednu 2010 představil v Galerii SZP nový výtvarný cyklus Many & Lóve.[2] Velkorozměrné obrazy – vytvořil z již neplatných haléřových mincí české měny, které obdržel od guvernéra Národní banky Slovenska, Ivana Šramka. Na velkorozměrových plochách z mincí zobrazil kromě jiných i amerického prezidenta Baracka Obamu nebo vůdce organizace al-Kajdá, Usámu bin Ládina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juraj Králik (výtvarník) na slovenské Wikipedii.

  1. Art Grand Slam Oficiální stránka projektu. www.artgrandslam.org [online]. [cit. 2014-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-29. 
  2. Kurátor výstavy Dušan Kállay o výstave Many & Lóve