Přeskočit na obsah

Junarmija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Junarmija
ZakladatelSergej Kužugetovič Šojgu
Vznik29. října 2015
Právní formaorganizace
SídloBolshoy Znamensky Lane, Rusko
Členové117 000
LídrDmitry Trunenkov
Oficiální webyunarmy.ru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Junarmija, celým jménem Všeruské vojensko-vlastenecké společenské hnutí Junarmija (rusky Всероссийское военно-патриотическое общественное движение «Юнармия»Vserossijskoje vojenno-patriotičeskoje obščestvennoje dviženije „Junarmija“), je ruská organizace pro vojenskou výchovu dětí a mládeže. Jejím účelem je připravit a motivovat mladé pro potřeby Ozbrojených sil Ruské federace. Kromě armády je svázána také s organizací DOSAAF provádějící vojenskou přípravu dospělých civilistů.

Podnět k jejímu založení dal ministr obrany Sergej Kužugetovič Šojgu a formálně jej vyhlásil prezidentským dekretem Vladimir Putin 29. října 2015, na výročí založení Komsomolu. První děti byly přijaty v květnu 2016 a k roku 2020 bylo jejími členy zhruba 600 000 nezletilých ve věku od 8 do 18 let.

Organizace se hlásí k odkazu sovětských organizací Komsomol a Všesvazové pionýrské organizace V. I. Lenina. Kritici Putinova režimu ji přirovnávají k organizaci Hitlerjugend z období nacistického Německa a to zejména v souvislosti s tím, že v březnu 2022 Sergej Šojgu podepsal nařízení o kontrole připravenosti sedmnáctiletých záložníků na případné nasazení v rámci selhávající ruské invaze na Ukrajinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Junarmija na německé Wikipedii a Young Army Cadets National Movement na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]