Přeskočit na obsah

Julius Rütgers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julius Rütgers
Narození11. července 1830
Bensberg PruskoPrusko Prusko
Úmrtí6. srpna 1903 (ve věku 73 let)
Berlín Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Místo pohřbeníLuisenfriedhof II
Povoláníprůmyslník, chemik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julius Rütgers (11. července 1830 Bensberg6. srpna 1903 Berlín) byl německý podnikatel a průmyslník podnikající v chemickém průmyslu, přesněji ve zpracování dehtu, především v Německu a v moravských a slezských oblastech Rakouska-Uherska. Jím použité postupy výrazně zlevnily proces chemické produkce. Na konci 19. století vlastnila firma Julius Rütgers v po celém Německém císařství a v moravských a slezských oblastech Rakouska-Uherska přes 70 továrních provozů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Bensbergu nedaleko Kolína nad Rýnem v tehdejším Prusku do rodiny královského katastrálního úředníka Martina Rütgerse. Jeho otec záhy začal pracovat při vyměřovacích pracích při stavbě pruské železniční sítě v Porýní a Porúří. Julius v 16 letech přerušil studia, aby mohl odejít pracovat jako správní úředník na statek Wilkau u Vratislavi v pruském Slezsku, následně se vrátil do Porýní, kde začal pracovat jako vrchní správce na panství rodiny Schoellerů.

Podnikání[editovat | editovat zdroj]

Roku 1849 se vrátil zpět k rodině, aby pomohl řídit krachující otcovu továrnu na impregnaci dřevěných železničních pražců v Neussu. Výrobní problémy v závodu navíc zcela zastavily práce na budování železnice mezi Düsseldorfem a Cáchami. Julius se rozhodl změnit způsob výroby pražců a namísto roztoků zelené skalice a síranu barnatého uplatnil ve výrobě patent Angličana Johna Bethella tkvící v impregnaci pražců kreosotem vyráběným z černouhelného dehtu. Ten vznikal jako odpadní surovina při výrobě plynu či oceli a nedostávalo se mu dalšího zpracování. Rütgers začal dehet a dehtové oleje skupovat, v prvních fázích i z Anglie, především v okolí plynáren a oceláren pak zakládal dehtárny, jejichž počet průběžně vzrůstal. Firma současně vyráběla též barviva, chemické suroviny, prekurzory léčiv či první plastové hmoty.

Významnou podnikatelskou aktivitu vyvíjel Rütgers od roku 1854 v okolí Moravské Ostravy, což souviselo s místní rozsáhlou železniční výstavbou podnícenou těžbou černého uhlí. Roku 1893 byl otevřena dehtárna v Zábřehu. Postupně byly budovány další výrobní jednotky: v roce 1894 krystalizační zpracování antracenových olejů, v roce 1896 destilace olejů. Tehdy závod zpracovával asi 20 tisíc tun dehtu ročně.[1] Jako v prvním závodě na českém území zde byla v roce 1899 zahájena výroba čistého toluenu, čistého benzenu a rozpouštěcího benzolu, o rok později také antracenu.[2] Do roku 1905 taky byl vybudován také závod na komplexní zpracování benzolu a dehtu z koksoven na území Ostravsko-karvinského revíru (pozdější DEZA).

Rütgers byl propagátorem vědy a techniky, a také zastáncem konceptu povinného státního sociálního zabezpečení, sám byl v tomto ohledu velmi progresivní, když pro své zaměstnance zakládal jako jeden z prvních zaměstnavatelů fondy, ze kterých jim byly posléze vypláceny starobní důchody.

Říční loď Julius Rütgers na Rúru

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Julius Rütgers zemřel 6. srpna 1903 v Berlíně v 73 letech. Pohřben byl na hřbitově Luisenfriedhof II v Berlíně-Charlottenburgu.

Firma Julius Rütgers nadále pokračovala ve svém provozu a rozvoji a později se stala základem řady velkých chemických průmyslových podniků. Roku 2005 byla na vodu spuštěna říční loď pojmenovaná Julius Rütgers s domovským přístavem v Duisburgu. Na Rütgersovu počest byla pojmenována také jedna z ulic v německém městě Erkner.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KALLEROVÁ, Miriam. Sto dvacet let historie společnosti Deza. Valašský chemik. Listopad 2012, roč. XLV. Dostupné online.  Archivováno 6. 3. 2016 na Wayback Machine.
  2. Komanditní společnost Julius Rütgers, Moravská Ostrava - Theerproduktenfabrik Julius Rütgers [online]. hornictvi.info [cit. 2015-01-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]