Julie Billiart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá Julie Billiart
St. Julie Billiart.jpg
Datum narození 12. července 1751
Místo narození Cuvilly, Pikardie, Francie
Datum úmrtí 8. dubna 1816
Místo úmrtí Namur, Belgie
Svátek 8. duben
Blahořečena 13. května 1906 papežem Piem X.
Svatořečena 22. června 1969 papežem Pavlem VI.
Patronkou boji proti bídě, nemocem

Svatá Julie Billiart (narozena 12. července 1751CuvillyPikardii ve Francii, zemřela 8. dubna 1816Namuru, v Belgii) byla francouzská řeholnice, zakladatelka a první generální představená Kongregace sester Notre Dame de Namur.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Julie se narodila 12. 7. 1751 chudým rodičům v Cuvilly ve Francii. Ráda pomáhala místnímu faráři. Také kolem sebe shromažďovala děvčata a hochy, kterým vyprávěla o Bohu.

Ochrnutí, revoluce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1774 byl její otec napaden, Julie s ním vše prožívala. Následně vypětím nervů ochrnula. I při svém ochrnutí se snažila o apoštolát.

Za francouzské revoluce byl na faře v Cuvilly kněz, který podepsal schismatickou přísahu republice a část vesnice přestala na jeho bohoslužby chodit. Julie byla obviněna, že poskytuje úkryt tajně působícím kněžím. Byla obviněna z čarodějnictví. Proto byla nucena za pomoci několika přátel prchnout z Cuvilly.

Na útěku pobývala na několika místech, posledním bylo město Amiens.

Vznik kongregace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1804 Julie za pomoci šlechtičny Francis Blinnové de Bourdon založila kongregaci Naší milé Paní, která byla určena pro výchovu a výuku dívek.

Kongregace se od počátku potýkala s problémy. V důsledku pomluv byla kongregace biskupem v Amiens zakázána a Julie se sestrami se odebrala do Belgie, kde bylo předtím založeno několik domů kongregace.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Julie v Belgii pokračovala v práci v kongregaci. Zemřela roku 1816, doživše se ještě znovupovolení kongregace ve Francii. Kanonizoval jí papež Pavel VI. roku 1969.