Jules Lefebvre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jules Lefebvre
Jules Joseph Lefebvre.jpg
Rodné jméno Jules Joseph Lefebvre
Narození 14. března 1834
Tournan-en-Brie
Úmrtí 24. února 1912 (ve věku 77 let)
Paříž
Místo pohřbení Montmartre
Alma mater École nationale supérieure des beaux-arts (1852–1861)
French Academy in Rome (1862–1866)
Povolání malíř
Významná díla Chloé
Truth
Nymph and Bacchus
Ocenění Římská cena (1859 a 1861)
důstojník Řádu čestné legie (1878)
komandér Řádu čestné legie (1895)
důstojník Řádu akademických palem
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jules Joseph Lefebvre [žyl žozef lefebyr] (14. března 1834 Tournan-en-Brie, département Seine-et-Marne - 24. února 1912 Paříž) byl francouzský malíř, teoretik umění a pedagog na Julianově akademii v Paříži. Specializoval se na portréty a akty.

Lefebvre byl synem pekaře. Jeho otec ho v roce 1852 poslal studovat malbu do Paříže. Tam Lefebvre rok studoval u Léona Cognieta, pak přešel na renomovanou École nationale supérieure des beaux-arts de Paris. V roce 1855 vystavil svá díla poprvé na Pařížském salonu. Po ukončení studia odcestoval do Itálie, kde po několika neúspěšných pokusech získal v roce 1861 Římskou cenu historickým obrazem Smrt Priama.

Během pobytu v Římě intenzivně studoval manýristické malíře, zejména Andreu del Sarta, jímž byl velmi ovlivněn a jehož díla kopíroval. V této době také vznikl jeho první akt. Zaslal dva své obrazy do Pařížského salonu v letech 1864 a 1866, ale kritici je odmítli. Když v témže roce zemřeli jeho rodiče a jedna z jeho sester, vedlo to u něho k hluboké depresi a zcela změnilo jeho život.

Později se vrátil do Paříže a přehodnotil svůj dosavadní styl, zaměřil se více na realistické znázornění svých témat. V roce 1868 vystavil v Salonu svůj druhý akt, který byl přijat mnohem lépe. O dva roky později měl první velký úspěch s obrazem Pravda, a díky tomu byl vyznamenán řádem Čestné legie. Ve stejném roce nastoupil na místo učitele na Julianově akademii.

V následujících letech zdokonalil svou techniku a soustředil se výhradně na portréty a akty. V letech 1855 až 1898 vystavil v Pařížském salonu celkem 72 děl, většinou obrazy žen. Mezi jeho modely patřila jeho dcera Yvonne, Napoleon Evžen Ludvík Bonaparte a spisovatel Alexandre Dumas, který v roce 1892 koupil obraz Ženský akt (Femme Nue) za 25 000 franků.

V době, kdy Jules Lefebvre po dlouhé nemoci umíral, již jeho akademický měšťanský styl zcela vyšel z módy. Proto nebývá připomínán ani tak jako samostatný tvůrčí umělec, jako spíše v roli úspěšného a oblíbeného pedagoga, který mimo jiné vychoval celou generaci amerických malířů, přijíždějících koncem 19. století do Paříže za uměleckým školením.

Vybraní studenti[editovat | editovat zdroj]

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jules-Joseph Lefebvre na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]