Jules Gervais-Courtellemont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jules Gervais-Courtellemont
Jules Gervais Courtellemont autoportrait 1914.jpg
Narození1. července 1863
Avon
Úmrtí31. října 1931 (ve věku 68 let)
Coutevroult
Povolánífotograf, válečný fotograf a fotoreportér
Oceněnídůstojník Řádu čestné legie (1914)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Osamělý kříž a suchý strom využil Courtellemont k dramatickému efektu

Jules Gervais-Courtellemont (1. července 1863 Avon31. října 1931 Coutevroult) byl francouzský fotograf, který během 1. světové války pořizoval barevné autochromy.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v provincii Seine-et-Marne poblíž Paříže, ale vyrostl v Alžírsku, kde získal zálibu pro předkoloniální Orient a věnoval většinu své profesionální kariéry hledání exotiky. V roce 1894 konvertoval k islámu poutí do Mekky.[1] Snímky pořízené v Turecku, Palestině, Egyptě, Tunisku, Španělsku, Indii, Maroku a Číně tvořily základ jeho populárních ilustrovaných přednášek, které doplňoval promítáním diapozitivů. Po vypuknutí první světové války se Courtellemont vrátil do své domácí provincie, aby dokumentoval válku. Po válce začal pracovat pro Američany, nakonec se stal fotografem National Geographic. V roce 1911 otevřel v Paříži budovu "Palais de l'autochromie", která se skládala z výstavní haly, studia, laboratoře a přednáškové síně s kapacitou 250 míst. Právě v této hale prezentoval své autochromy jak z Orientu, po roce 1914 z války, zvláště z bojových polí v Marne. Tyto přednášky se ukázaly být tak populární, že vydal dvanáctidílnou sérii později vázanou v knize Battle of Marne a později čtyřdílnou sérií nazvanou Bitva u Verdunu. Jedná se o jedny z prvních barevných válečných knih, které byly vydány.[1] Mezi lety 1923 a 1925 napsal třídílné dílo nazvané La Civilization - Histoire sociale de l'humanité, ilustrované svými vlastními fotografiemi. Byl celoživotním přítelem romanopisce, orientalisty a fotografa Pierra Lotiho.

Zatímco více než 5 500 jeho autochromů se nachází v různých institucionálních sbírkách, jeho práce v soukromých rukou je poměrně vzácná a vyhledávaná. Courtellemon zemřel v roce 1931. Jeho německým protějškem je Hans Hildenbrand.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Jeho práce vykazují dobrý smysl pro kompozici, dobré povědomí o souhře světla a barvy a orientaci na symbolismus. Krajina je pečlivě komponována, s patřičným důrazem na světlo a rámování obrazu. Ke zvýšení dramatického efektu využíval symboly, jako je osamělý kříž nebo suchý strom.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jules Gervais-Courtellemont na anglické Wikipedii.

  1. a b De Pastre, B., and Devos, E. (eds.), Les couleurs du voyage. L'oeuvre photographique de Jules Gervais-Courtellemont (2002)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]