Jugo-Zapadnaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jugo-Zapadnaja
Stanice metra Jugo-Zapadnaja
Stanice metra Jugo-Zapadnaja
StátRusko a Sovětský svaz
MěstoMoskva
Vznik30. prosince 1963
LinkySokolničeskaja
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stanice metra Jugo-Zapadnaja

Jugo-Zapadnaja (rusky Ю́го-За́падная) je stanice moskevského metra, do roku 2014 konečná Sokolničeské linky. Název nese podle svého geografického jihozápadního umístění.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je podzemní, pilířová, mělce založená – pouhých 8 m hluboko. Nástupiště je ostrovní, podpírají jej dvě řady celkem čtyřiceti sloupů. Ty jsou obložené mramorem; stěny za oběma kolejemi kachlíky. Převažující barvou v podzemních prostorech je bílá. Výstupy ze stanice jsou dva, vedou do podpovrchových vestibulů.

Jugo-Zapadnaja patří k nejvíce vytíženým stanicím; denně ji využije okolo 140 000 lidí, což je 1,68 % všech cestujících metra (podle studie z roku 1999). Přestože je konečná, po dokončení budované linky lehkého metra L2 vedoucí dále na jih od Moskvy se stane přestupní. Stanice se otevřela 30. prosince 1963 jako součást úseku metra první linky mezi stanicemi Universitet a Jugo-Zapadnaja. V roce 1992 měla být přejmenována na nový název Troparjovo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Bulvar Rokossovskogo Metro v MoskvěSokolničeskaja směr Kommunarka
Prospekt Vernadskogo Jugo-Zapadnaja Troparjovo
Bulvar Rokossovskogo Čerkizovskaja Preobraženskaja ploščaďSokolniki KrasnoselskajaKomsomolskaja Krasnyje vorotaČistyje prudy Lubjanka Ochotnyj rjad Biblioteka imeni Lenina KropotkinskajaPark Kultury FrunzenskajaSportivnaja Vorobjovy goryUniversitetProspekt Vernadskogo Jugo-ZapadnajaTroparjovoRumjancevoSalarjevoFilatov LugProkšino OlchovajaKommunarka