Juana Inés de la Cruz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Juana Inés de la Cruz
Juana Inés de la Cruz
Juana Inés de la Cruz
Narození 12. listopadu 1648
Mexiko
Úmrtí 17. dubna 1698 (ve věku 49 let)
Ciudad de México
Povolání básník, řeholnice, spisovatel, matematik a filosof
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sestra Sor Juana Inés de la Cruz (12. listopadu 1651/164817. dubna 1695) byla mexická řeholnice a básnířka ovlivněná Góngorou a Quevedem. Původním jménem Juana Inés de Asbaje.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z rodiny žijící v malé vesničce San Miguel de Nepantla nedaleko Amecameca. Již ve věku 10 let uměla latinsky a stala se nejen vášnivou čtenářkou antických autorů, ale sama začala psát své první literární pokusy. Ve věku 14 se stala známou pro svůj půvab, nadání a básnický talent. Péči jí věnovala manželka mexického místokrále. Ve věku 16 let vstoupila Juana do řádu bosých karmelitánek, který však po třech měsících opustila. V roce 1669 vstoupila do řádu hieronymitek, v němž zůstala až do smrti.

Měla všestranné vědecké zájmy; kromě jiného pozorovala hvězdy. Říkala, že zasvěcením se vědě se člověk přibližuje Bohu. Psala poesii i prózu, dramata i komedie, často vystupovala proti ponižování žen muži.

Zemřela na následky morové nákazy 17. dubna 1695.

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejdůležitější díla patří Neptuno Alegórico (1680), Carta Athenagórica (1690), aotobiografická esej Respuesta a Sor Filotea de la Cruz (Odpověď sestře Filotas de la Cruz) (1691) a poema Primer sueño (První sen).

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Naděje do zlata tkaná, výbor z díla, překlad Josef Forbelský, překlad veršů Ivan Slavík, Praha, Vyšehrad, 1988, ISBN 80-7021-007-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]