Juan Sandoval Íñiguez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Juan Sandoval Íñiguez
Juan Sandoval Íñiguez.jpg
Narození 28. března 1933 (85 let)
Yahualica de González Gallo Municipality
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juan kardinál Sandoval Íñiguez (* 28. března 1933 Yahualica, Mexiko) je mexický římskokatolický kněz, bývalý arcibiskup Guadalajary, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Kněžské svěcení přijal 27. října 1957 v Římě. Zde také studoval na Papežské univerzitě Gregoriana, kde v roce 1961 získal doktorát z teologie. Po návratu do vlasti působil v arcidiecézi Guadalajara jako kněz, ředitel a prefekt semináře. Byl členem kněžské rady arcidiecéze, jednu dobu i jejím předsedou.

Biskup a kardinál[editovat | editovat zdroj]

Dne 3. března 1988 byl jmenován biskupem koadjutorem diecéze Ciudad Juárez, biskupské svěcení přijal 30. dubna téhož roku. Vedení diecéze se ujal v dubnu 1992. O dva roky později, v dubnu 1994, ho papež Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem Guadalajary. Jeho kardinálská nominace byla oznámena na podzim 1994, kardinálské insignie převzal na konzistoři 26. listopadu téhož roku. V prosinci 2011 odešel na odpočinek, jeho nástupcem ve funkci arcibiskupa se stal kardinál Francisco Robles Ortega. V březnu 2013 dovršil 80 let a ztratil tak možnost zúčastnit se příštího konkláve.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juan Sandoval Íñiguez na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]