V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Juan Borgia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Juan Borgia
Buch2-318.jpg
Narození 1474
Itálie
Úmrtí 14. června 1497 (ve věku 22–23 let)
Řím
Manžel(ka) María Enríquez de Luna
Děti Jean II de Gandie
Francisca de Jesús
Rodiče Alexandr VI. a Vannozza dei Cattanei
Příbuzní Lucrezia Borgia
Gioffre Borgia
Cesare Borgia
Pier Luigi de Borgia
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec papež Alexandr VI.
sestra Lucrezia Borgia
bratr Cesare Borgia
vnuk Sv. František Borgia

Juan (Giovanni) Borgia, také Juan de Borja y Cattanei (asi 1476, pravděpodobně Řím – 14. června 1497, Řím) byl syn papeže Alexandra VI. Tento muž z rodu Borgiů, původně pocházejícího ze Španělska, měl titul 2. vévodyGandie a byl italským kondotiérem.

Jeho sestrou byla Lucrezia Borgia, měl ještě dva bratry, Cesara a Gioffreho. Jejich matkou byla papežova milenka Vannozza dei Cattanei. Pravděpodobně měli ještě několik dalších nevlastních sourozenců, které papež zplodil s jinými ženami.

Juan se oženil s Marií Enriquez de Luna z královského rodu Trastámarů, neteří krále Ferdinanda II. AragonskéhoIsabely Kastilské. Juan a Maria se stali rodiči dvojčat Juana de Borja y Enriquez a Franciscy de Jesus Borja, která byla později jeptiškouklášteře ve Valladolidu.

V červnu 1497 byl Juan Borgia zhruba ve věku 21 let v Římě zavražděn. Jeho tělo bylo nalezeno v řece Tibeře s podříznutým hrdlem, zasaženo devíti bodnými ranami. Vrah zůstal neznámý. Juan se tak nedožil narození svého třetího dítěte jménem Isabel de Borja y Enriquez, která se posléze stala abatyší kláštera Santa Clara ve španělské Gandii.

Jeho syn Juan, který se stal rovněž vévodou z Gandie, se posléze oženil s Juanou, dcerou arcibiskupa Zaragozy a Valencie Alonsa de Aragón. Třináct let po zavraždění Juana Borgii st. se jim narodil syn. Tento pravnuk papeže Alexandra VI. a vnuk Juana de Borja y Cattanei byl budoucí světec, člen Tovaryšstva Ježíšova František Borgia.

Reference[editovat | editovat zdroj]