Juan Borgia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Juan Borgia
vévoda gandijský
Údajný portrét Giovanniho Borgii
Údajný portrét Giovanniho Borgii
vévoda gandijský
Období14881497
PředchůdcePedro-Luis Borgia
NástupceJuan de Borja y Enríquez de Luna
Generální kapitán Církve
Období14961497
PředchůdceNiccolò di Pitigliano
NástupceCesare Borgia

Narození1476
Řím
Úmrtí14. června 1497 (ve věku 20–21 let)
Řím
PohřbenSanta Maria del Popolo
ManželkaMaria Enriquez de Luna
PotomciJuan de Borja y Enriquez
Francisca Jesus de Borja
Isabel de Borja y Enriquez
RodBorgiové
OtecAlexandr VI.
MatkaVannozza dei Cattanei
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juan (Giovanni) Borgia, také Juan de Borja y Cattanei (asi 1476, pravděpodobně Řím14. června 1497, Řím) byl syn papeže Alexandra VI. Tento muž z rodu Borgiů, původně pocházejícího ze Španělska, měl titul 2. vévodyGandie a byl italským kondotiérem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho sestrou byla Lucrezia Borgia, měl ještě dva bratry, Cesara a Gioffreho. Jejich matkou byla papežova milenka Vannozza dei Cattanei. Pravděpodobně měli ještě několik dalších nevlastních sourozenců, které papež zplodil s jinými ženami.

Juan se oženil s Marií Enriquez de Luna z královského rodu Trastámarů, neteří krále Ferdinanda II. AragonskéhoIsabely Kastilské. Juan a Maria se stali rodiči dvojčat Juana de Borja y Enriquez a Franciscy de Jesus Borja, která byla později jeptiškouklášteře ve Valladolidu.

V červnu 1497 byl Juan Borgia zhruba ve věku 21 let v Římě zavražděn. Jeho tělo bylo nalezeno v řece Tibeře s podříznutým hrdlem, zasaženo devíti bodnými ranami. Vrah zůstal neznámý. Juan se tak nedožil narození svého třetího dítěte jménem Isabel de Borja y Enriquez, která se posléze stala abatyší kláštera Santa Clara ve španělské Gandii.

Jeho syn Juan, který se stal rovněž vévodou z Gandie, se posléze oženil s Juanou, dcerou arcibiskupa Zaragozy a Valencie Alonsa de Aragón. Třináct let po zavraždění Juana Borgii st. se jim narodil syn. Tento pravnuk papeže Alexandra VI. a vnuk Juana de Borja y Cattanei byl budoucí světec, člen Tovaryšstva Ježíšova František Borgia.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]