V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Juan Borgia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Juan Borgia
Narození 1474
Itálie
Úmrtí 14. června 1497 (ve věku 22–23 let)
Řím
Manžel(ka) María Enríquez de Luna
Děti Jean II de Gandie
Francisca de Jesús
Rodiče Alexandr VI. a Vannozza dei Cattanei
Příbuzní Lucrezia Borgia
Gioffre Borgia
Cesare Borgia
Pier Luigi de Borgia
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
otec papež Alexandr VI.
sestra Lucrezia Borgia
bratr Cesare Borgia
vnuk Sv. František Borgia

Juan (Giovanni) Borgia, také Juan de Borja y Cattanei (asi 1476, pravděpodobně Řím – 14. června 1497, Řím) byl syn papeže Alexandra VI. Tento muž z rodu Borgiů, původně pocházejícího ze Španělska, měl titul 2. vévodyGandie a byl italským kondotiérem.

Jeho sestrou byla Lucrezia Borgia, měl ještě dva bratry, Cesara a Gioffreho. Jejich matkou byla papežova milenka Vannozza dei Cattanei. Pravděpodobně měli ještě několik dalších nevlastních sourozenců, které papež zplodil s jinými ženami.

Juan se oženil s Marií Enriquez de Luna z královského rodu Trastámarů, neteří krále Ferdinanda II. AragonskéhoIsabely Kastilské. Juan a Maria se stali rodiči dvojčat Juana de Borja y Enriquez a Franciscy de Jesus Borja, která byla později jeptiškouklášteře ve Valladolidu.

V červnu 1497 byl Juan Borgia zhruba ve věku 21 let v Římě zavražděn. Jeho tělo bylo nalezeno v řece Tibeře s podříznutým hrdlem, zasaženo devíti bodnými ranami. Vrah zůstal neznámý. Juan se tak nedožil narození svého třetího dítěte jménem Isabel de Borja y Enriquez, která se posléze stala abatyší kláštera Santa Clara ve španělské Gandii.

Jeho syn Juan, který se stal rovněž vévodou z Gandie, se posléze oženil s Juanou, dcerou arcibiskupa Zaragozy a Valencie Alonsa de Aragón. Třináct let po zavraždění Juana Borgii st. se jim narodil syn. Tento pravnuk papeže Alexandra VI. a vnuk Juana de Borja y Cattanei byl budoucí světec, člen Tovaryšstva Ježíšova František Borgia.

Reference[editovat | editovat zdroj]