Josy Barthel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josy Barthel
Narození24. dubna 1927
Mamer, LucemburskoLucembursko Lucembursko
Úmrtí7. července 1992 (ve věku 65 let)
Lucemburk, LucemburskoLucembursko Lucembursko
Alma materHarvardova univerzita
Athénée de Luxembourg
Povoláníchemik, běžec na středně dlouhé tratě, atlet a politik
Politická stranaDemokratesch Partei
Funkceměstský radní
ministr
Deputy of the Chamber of Deputies of Luxembourg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Atletika na LOH
zlato LOH 1952 běh na 1500 m

Joseph Barthel (24. dubna 1927 Mamer9. července 1992 Lucemburk) byl lucemburský závodník v běhu na střední tratě, olympijský vítěz v Helsinkách v běhu na 1500 m.

Narodil se 24. dubna 1927 v městečku Mamer na jihozápadě Lucemburska. V roce 1946 se stal poprvé mistrem své země (titul získal jedenáctkrát po sobě). V roce 1947 vyhrál v Berlíně mistrovství světa vojáků na 800 metrů. Na olympiádě v Londýně skončil na devátém místě v běhu na 1500 metrů. V roce 1951 vyhrál v domácím prostředí na mistrovství světa studentů osmistovku i patnáctistovku. Životního úspěchu dosáhl 26. července 1952 ve finále olympijského závodu v Helsinkách. Nepříliš známý atlet drtivým finišem zaskočil oba největší favority, Američana Boba McMillena i Wernera Luega z Německa a zvítězil v olympijském rekordu 3 minuty 45 sekund a 28 setin. Nikdo to nečekal, ani sám vítěz; dokonce muselo být odloženo slavnostní vyhlášení, než pořadatelé našli partituru lucemburské hymny.

Joseph Barthel se zúčastnil ještě her v Melbourne, ale tam už nedokázal ani postoupit do finále. Oženil se, měl dvě dcery, vystudoval na Harvard University chemii a hydrologii, stal se uznávaným odborníkem na problematiku odpadní vody. V letech 1977-1984 zasedal v lucemburské vládě jako ministr životního prostředí. Zemřel 9. července 1992 v Lucemburku.

Po Josym Barthelovi byl pojmenován národní stadion v Lucemburku (Stade Josy Barthel), na kterém hraje mj. lucemburská fotbalová reprezentace, a také střední škola v rodném Mameru. Dosud je jediným Lucemburčanem, který vyhrál olympiádu - maratónský vítěz z Paříže 1900 Michel Théato sice pocházel z Lucemburska, ale podle všech oficiálních dokumentů reprezentoval Francii (lucemburský národní olympijský výbor tehdy ostatně ani neexistoval).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]