V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - biskup". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - křesťanský vůdce", tou by se měla nahradit.

Joseph Marie Anthony Cordeiro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joseph Marie Anthony kardinál Cordeiro
Vyznání římskokatolické
Datum narození 19. ledna 1918
Místo narození Bombaj IndieIndie Indie
Kněžské svěcení 24. srpna 1946
Biskupské svěcení 24. srpna 1958
Datum úmrtí 11. února 1994
(ve věku 76 let)
Místo úmrtí Karáčí PákistánPákistán Pákistán
Biskupské heslo Omnia omnibus
Úřady a tituly Template-Cardinal.svg kardinál

Joseph Marie Anthony kardinál Cordeiro (19. ledna 1918 Bombaj11. února 1994 Karáčí) byl pákistánský římskokatolický kněz, arcibiskup Karáčí, kardinál.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval literaturu na univerzitě v Karáčí a poté vstoupil do semináře na Cejloně. Kněžské svěcení přijal 24. srpna 1946. Působil jako kaplan v Karáčí a zároveň zde plnil povinnosti zástupce ředitele dvou katolických škol v metropoli Pákistánu. Po studiích v Oxfordu se stal ředitelem nového nižšího semináře v Karáčí. Věnoval se pastoraci mládeže a vedl pro ně rekolekce.

Dně 7. května 1958 ho papež Pius XII. jmenoval biskupem v Karáčí (šlo tehdy o prvního biskupa této diecéze původem z Pákistánu), biskupské svěcení přijal 24. srpna téhož roku. Účastnil se jednání Druhého vatikánského koncilu, zejména jednání komise pro řehole. Jako ordinář Karáčí kladl důraz na charitativní činnost církve mezi nejvíce potřebnými, podporoval iniciativy laiků a vznik nových řeholních komunit. V roce 1971 byl jmenován členem papežské rady Cor Unum. Při konzistoři 5. března 1973 ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Účastnil se obou konkláve v roce 1978.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]