Přeskočit na obsah

Joseph J. Roberts

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Joseph Jenkins Roberts
fotografie: Augustus Washington
1. prezident Liberijské republiky
7. prezident Liberijské republiky 
Ve funkci:
3. leden 1848 – 7. ledna 1856
ViceprezidentStephen Allen Benson
Anthony W. Gardiner
Předchůdcenikdo
NástupceStephen Allen Benson
Ve funkci:
1. březen 1872 – 24. únor 1876
Stranická příslušnost
ČlenstvíRepublikáni

Narození15. březen 1809
USA Norfolk, Virginie, USA
Úmrtí24. únor 1876
Monrovia, Libérie
ChoťJane Rose Roberts (od 1836)
Profesepolitik
CommonsJoseph Jenkins Roberts
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Jenkins Roberts (15. března 1809 v Norfolku ve Virginii, USA24. února 1876, Monrovia, Libérie) byl liberijský politik amerického původu, který se stal prvním (1848-1856) prezidentem svobodného afrického státu Libérie. Liberijským prezidentem byl zvolen ještě jednou na období 1872–1876.

Joseph J. Roberts se narodil jako svobodný člověk amerického původu Amelii Robertsové v Norfolku ve Virginii, jižanském státu, kde bylo otroctví legální. Joseph byl v pořadí druhým dítětem a měl šest sourozenců (John, Henry, Urias, William, Elizabeth, a Mary).

Joseph J. Roberts měl africké praprarodiče on sám byl zčásti evropského původu. Později se odstěhoval do Petersburgu ve Virginii, kde se začal věnovat rodinnému plavebnímu podniku. V roce 1829 se odstěhoval do Libérie, kde v Monrovii založil obchodní stanici. O deset let později se stal zástupcem liberijského guvernéra a v roce 1841 guvernérem. Osobnost Josepha J. Robertse stála u vyhlášení nezávislosti Libérie v roce 1847 a následujícího roku se stal i prvním prezidentem nového státu.

V roce 1871 byl prezident Edward J. Roye pučem sesazen členy Republikánské strany, protože měl v úmyslu zrušit nastávající volby. Do prezidentského úřadu byl dosazen prozatímní prezident James Skivring Smith, který vládl jen do příštích voleb. Roberts, který byl jedním z vůdčích osobností Republikánské strany, následně vyhrál prezidentské volby a jako sedmý prezident v řadě se vrátil do úřadu, který již jednou zastával. V úřadu setrval až do své smrti roku 1876, ačkoliv již od roku 1875 jej velmi omezovala jeho nemoc.

Na počest prezidenta Robertse nese liberijské hlavní letiště jméno Robertsovo mezinárodní letiště. Jeho podobizna je také vyobrazena na liberijské deseti dolarové bankovce.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Jenkins Roberts na anglické Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Virginia's Ninth President, Joseph Jakey Brown by C. W. Tazwell

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Liberijský prezident
Předchůdce:
nikdo
18481856
Joseph J. Roberts
Nástupce:
Stephen A. Benson
Liberijský prezident
Předchůdce:
James S. Smith
18721876
Joseph J. Roberts
Nástupce:
James S. Payne