Josefa de Óbidos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josefa de Óbidos
Josefa de Óbidos - Gravura de Santa Catarina.jpg
Rodné jméno Josefa de Óbidos
Narození 20. února 1630
Sevilla
Úmrtí 22. července 1684 (ve věku 54 let)
Óbidos
Funkce dvorní malíř
Podpis Josefa de Óbidos – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josefa de Óbidos, rodným jménem Josefa de Ayala e Cabrera (asi 1630, Sevilla22. července 1684, Óbidos), byla portugalská malířka narozená ve Španělsku, představitelka baroka.

Začínala rytinami, nejstarší známé jsou z roku 1646, z doby, kdy jí bylo teprve šestnáct let. Poté malovala oltářní obrazy pro kostely (kostel Panny Marie v Óbidosu, karmelitánský klášter Cascais) i portréty (Faustino das Neves, 1670) a zátiší, což byl žánr do té doby v portugalském malířství neobvyklý a vzbudil obrovský zájem, jež z Josefy udělal velmi bohatou ženu.[1] Byla jednou z prvních finančně nezávislých žen v Portugalsku. Některé obrazy podepisovala společně se svým otcem, rovněž malířem. Malé městečko Óbidos, které vtělila i do své signatury a uměleckého jména, zvolila pro život mj. protože zde nebyl malířský cech, který by ji mohl omezovat, nebo mít problém s tím, že je žena. Uvědomělost její ženské emancipace dokazuje i fakt, že ve své závěti zdůraznila, že její (nemalý) majetek se nesmí dostat do rukou žádného muže, zdědily ho neteře.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biography of AYALA, Josefa de in the Web Gallery of Art. www.wga.hu [online]. [cit. 2019-04-08]. Dostupné online. 
  2. BARRIO, Javier Martín del. Reportaje | Josefa de Óbidos, ‘superwoman’ en el siglo XVII. El País. 2016-01-16. Dostupné online [cit. 2019-04-08]. ISSN 1134-6582. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]