Josef Urban

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod pseudonymem Josef Urban napsal některá svá díla spisovatel Miloš Urban
Přehled medailí
Josef Urban
Josef Urban
Zápas na letních olympijských hrách
stříbro LOH 1932 řecko-římský zápas
Mistrovství Evropy v řecko-římském stylu
stříbro ME 1926 řecko-římský
bronz ME 1927 řecko-římský
bronz ME 1929 řecko-římský

Josef Urban (17. června 1899, Praha2. září 1968) byl československý zápasník české národnosti. Jeho největším úspěchem byl zisk stříbrné medaie v zápase řecko-římském v těžké váze na olympijských hrách v Los Angeles, 1932.

V rozmezí 23 let jedenáctkrát získal titul mistra republiky, v roce 1926 překvapil jako nováček druhým místem na ME v Rize, v Budapešti (1927) a Dortmundu (1928) vybojoval evropský bronz. Po ukončení aktivní kariéry se až do své smrti věnoval trenérské práci.

Cesta k olympijskému stříbru[editovat | editovat zdroj]

Josef Urban pracoval jako policista, dopravní strážník a na olympijské hry do Los Angeles se dostal jen díky finanční sbírce mezi svými kolegy.

V prvním kole nastoupil proti úřadujícímu mistru světa a největšímu favoritovi turnaje, Švédovi Westergreenovi. Po boji prohrál jen těsně na body. Ve druhém kole se pak utkal s vicemistrem Evropy, německým zápasníkem Gehringem, kterého porazil. K boji o stříbro nastoupil proti druhému favoritovi turnaje, Rakušanovi Hirschlovi. Ve čtrnácté minutě, v době kdy už měl Urban zajištěné slibné vedení na body, vzdal Hirschl pro únavu.

V těžké váze tak v Los Angeles zvítězil Westergreen před Urbanem a Hirschlem.

Související články[editovat | editovat zdroj]