Josef Urban

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O spisovateli Josefu Urbanovi pojednává článek Josef Urban (spisovatel).
Pod pseudonymem Josef Urban napsal některá svá díla spisovatel Miloš Urban
Přehled medailí
Josef Urban
Josef Urban
Zápas na letních olympijských hrách
stříbro LOH 1932 řecko-římský zápas
Mistrovství Evropy v řecko-římském stylu
stříbro ME 1926 řecko-římský
bronz ME 1927 řecko-římský
bronz ME 1929 řecko-římský

Josef Urban (17. června 1899, Praha2. září 1968) byl československý zápasník české národnosti. Jeho největším úspěchem byl zisk stříbrné medaie v zápase řecko-římském v těžké váze na olympijských hrách v Los Angeles, 1932.

V rozmezí 23 let jedenáctkrát získal titul mistra republiky, v roce 1926 překvapil jako nováček druhým místem na ME v Rize, v Budapešti (1927) a Dortmundu (1928) vybojoval evropský bronz. Po ukončení aktivní kariéry se až do své smrti věnoval trenérské práci.

Cesta k olympijskému stříbru[editovat | editovat zdroj]

Josef Urban pracoval jako policista, dopravní strážník a na olympijské hry do Los Angeles se dostal jen díky finanční sbírce mezi svými kolegy.

V prvním kole nastoupil proti úřadujícímu mistru světa a největšímu favoritovi turnaje, Švédovi Westergreenovi. Po boji prohrál jen těsně na body. Ve druhém kole se pak utkal s vicemistrem Evropy, německým zápasníkem Gehringem, kterého porazil. K boji o stříbro nastoupil proti druhému favoritovi turnaje, Rakušanovi Hirschlovi. Ve čtrnácté minutě, v době kdy už měl Urban zajištěné slibné vedení na body, vzdal Hirschl pro únavu.

V těžké váze tak v Los Angeles zvítězil Westergreen před Urbanem a Hirschlem.

Související články[editovat | editovat zdroj]