Josef Richard Rozkošný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Richard Rozkošný
Josef Richard Rozkošný
Základní informace
Narození 21. září 1833
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 3. června 1913 (ve věku 79 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Žánry klasická hudba, opera, duchovní hudba a vokální hudba
Povolání sbormistr, hudební skladatel a klavírista
Nástroje klavír
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Richard Rozkošný (21. září 1833 Praha3. června 1913 Praha) byl český hudební skladatel a klavírista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Josef Richard Rozkošný se narodil 21. září 1833 v Praze. Byl to člověk širokého nadání a zájmů. Kromě hudby studoval v Praze filosofii, techniku a malířství. Klavír studoval u Josefa Jiránka na Hudebně vzdělávacím ústavu (Musikbildungsanstalt), který vedl vynikající hudební pedagog Josef Proksch. Ve skladbě byl žákem J. B. Kittla. V 11 letech již veřejně vystupoval a své první skladby publikoval jako sedmnáctiletý. V roce 1855 vykonal velmi úspěšné koncertní turné po Uhrách, Srbsku a Rumunsku.

Po návratu se stal úředníkem České spořitelny. Byl sbormistrem amatérského sboru Lukes a předsedou hudebního odboru Umělecké besedy. Kromě toho byl i členem České akademie věd a umění.

Zemřel v Praze 3. června 1913.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Josef R. Rozkošný byl velmi plodným skladatelem. Nepřinesl sice nic převratného do vývoje světové či české hudby, ale jeho klavírní skladby, písně a sbory byly ve své době velmi oblíbené a při nejmenším přispěly k rozvoji domácího a společenského pěstování české hudby. Jeho skladby byly silně ovlivněny Mendelssohnem a Charlesem Gounodem.

Nejúspěšnější však byla jeho operní tvorba. O opeře Svatojanské proudy (1871) se (podle Rozkošného pamětí) pochvalně vyjádřil i Bedřich Smetana a na scéně Prozatímního a Národního divadla byla hrána celkem 35krát. Jeho opera „Popelka“ (1885) byla dokonce první českou operou na pohádkový námět vůbec a její úspěch překonal všechna očekávání. Jen v Praze měla 67 repríz.

Opery[editovat | editovat zdroj]

Další významné skladby[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]