Josef Loos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O českém římskokatolickém duchovním a politikovi pojednává článek Josef Loos (politik).
Josef Loos
Josef Loos
Josef Loos
Osobní informace
Datum narození 13. března 1888
Místo narození Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 15. února 1955 (ve věku 66 let)
Místo úmrtí Praha, Československo
Stát ČechyČechy Čechy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Držení hole vlevo
Příbuzní Valentin Loos (sourozenec)
Klubové informace
Současný klub ukončil kariéru
Pozice obránce
Předchozí kluby Slavia Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Lední hokej na LOH
bronz 1920 Antverpy ČSR
Mistrovství Evropy v ledním hokeji
zlato ME 1914 Čechy

Josef Loos (13. března 1888 Praha[1]15. února 1955 tamtéž) byl český lední hokejista, který získal titul mistra Evropy a bronzovou medaili na olympijských hrách. Jako předseda hokejového svazu se zasloužil o uspořádání mistrovství světa v ledním hokeji v Praze v roce 1947.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině holešovického řezníka Františka Loose (1858–1911) a jeho manželky Barbory, rozené Linhartové (1863–??).[1] Byl nejstarší ze tří dětí.[2] Bratr Valentin (Vilda) Loos (1895–1942) byl československý reprezentant v ledním hokeji a kopané.

Byl zaměstnán jako účetní oficiál hlavního města Prahy. Dne 17. prosince 1918 se v Debrecínu oženil s Antonií Kernovou (1899–??).[3]

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Josef Loos hrál od mládí za tehdejší SK Slavii Praha bandy hokejfotbal. V roce 1909 však již byl členem týmu, který porazil v zápase ve skutečném ledním hokeji (tehdy pro rozlišení označovaným slovem kanadský) hokejové mušketýry. Před první světovou válkou reprezentoval Čechy na jediném mistrovství Evropy, z něhož si ovšem přivezl zlatou medaili. Po válce se opět zúčastnil pouze jednoho turnaje, Letních olympijských her 1920, který byl zpětně prohlášen i za první mistrovství světa a ze kterého si přivezl bronzovou medaili.

Úspěchů se Josef Loos dočkal i jako funkcionář. I v této roli nejprve začínal v domovské Slavii. Postupně se ovšem dostal i do orgánů československého hokejového svazu. V letech 19451948 byl dokonce jeho předsedou (tehdejší název zněl Československé ústředí ledního hokeje). Za jeho předsednictví a vydatné osobní podpory se podařilo uspořádat první mistrovství světa po druhé světové válce v Praze, na němž hráči Československa získali první zlaté medaile v historii. Na dva roky byl Loos taktéž místopředsedou dnešní IIHF, v jejímž direktoriátu působil v letech 1945 až 1953.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]